İstanbul’daki hastalar taburcu oldu

doktor oneri

Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Operatör Doktor Haldun Ertürk, ABD’den yola çıkıp Amsterdam üzerinden Irak’a gitmek amacıyla İstanbul’a gelen ve yapılan tetkikte H1N1 virüsü tespit edilen 2 kişinin tamamen iyileştiğini belirterek, ”Test sonuçları negatif çıktı hiç bir bulaştırıcılıkları yok” dedi.

Ertürk, hastane bahçesinde bekleyen gazetecilere yaptığı açıklamada, bir haftadır tedavi gören ABD’li anne ile oğlunun bugün yapılan test sonuçlarının negatif çıktığını belirtti.

Hastaların görüntülenmek istenmediğini, görüntü alınmasının da hasta ve insan haklarına aykırı olduğunu belirten Ertürk, bu nedenle basın mensuplarının görüntü almaması gerektiğini söyledi.

Test sonuçları negatif çıkan aile üyesi diğer 4 kişinin de 1 hafta boyunca hastanenin boşaltılan Göz Kliniği’nde müşahede altında tutulduğunu dile getiren Ertürk, ”Hastalar tamamen iyileşti. Test sonuçları negatif çıktı. Hiçbir bulaştırıcılıkları yok. Taburcu olduktan sonra nereye istiyorlarsa oraya giderler” dedi.

BİN DOMUZ GRİBİ VAKASI DAHA

Dünya Sağlık Örgütü, dünya genelinde 24 saatte bin kadar Influenza A/H1N1 virüsü vakasının tespit edildiğini açıkladı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 41 ülkede vaka sayısının 11 bin 34’e, ölü sayısının 85’e çıktığını belirtti.

Yeni vakaların çoğunun Meksika, ABD, Kanada ve Japonya’da tespit edildiği kaydedildi.

Buna göre Meksika’da 244, ABD’de 241, Kanada’da 223 ve Japonya’da 49 vaka daha kesinleşti. Meksika’da 3, ABD’de 2 kişinin daha ölmesiyle Influenza A/H1N1 virüsü nedeniyle dünya genelinde yaşamını yitirenlerin sayısı 85’e çıktı.

VAKA VE ÖLÜ SAYISI ARTIYOR

Çin’in başkenti Pekin’de 1 kişi daha domuz gribine yakalandı, böylece Çin’de kesinleşen vaka sayısı 5’e çıktı.

Pekin Belediyesi Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Çin asıllı Kanada vatandaşı olan 21 yaşındaki hastanın 16 Mayıs günü Pekin’e geldiği, 19 Mayıs günü rahatsızlanmasının ardından tedavi için gittiği hastanede karantina altına alındığı belirtildi. Avustralya’da da, 5 yeni domuz gribi vakası daha tespit edildiği bildirildi.

Yetkililer, Avustralya’da son 2 gün içinde tespit edilen yeni vakalarla ülkede doğrulanan domuz gribi vakalarının sayısının 6’ya çıktığını belirterek, hasta sayısının artabileceği uyarısında bulundu.

MEKSİKA’DA 75, ABD’DE 10 ÖLÜ

Meksika’da H1N1 virüsünün yol açtığı domuz gribinden bir kişinin daha hayatının kaybetmesiyle, ülke çapında bu hastalıktan ölenlerin sayısı 75’e yükseldi. Sağlık Bakanlığı açıklamasında, yapılan tetkikler sonucu biri ölümle sonuçlanan 158 yeni domuz gribi vakasının doğrulandığı bildirildi. Meksika’da doğrulanan toplam domuz gribi vakası sayısı 3892’ye çıkarken, hükümet hastalığın seyrinde gerileme olduğunu kaydediyor.

ABD’nin Utah ve Arizona eyaletlerinde domuz gribinden 2 kişi öldü. Utah eyaletinde ilk, Arizona eyaletinde bildirilen üçüncü ölümlü vakayla ABD’de domuz gribinden ölenlerin sayısı 10’a yükseldi.

MEKSİKA’DA DOMUZ GRİBİNDEN ÖLENLERİN SAYISI 75’E YÜKSELDİ

Meksika’da H1N1 virüsünün yol açtığı domuz gribinden bir kişinin daha hayatının kaybetmesiyle, ülke çapında bu hastalıktan ölenlerin sayısı 75’e yükseldi.

Sağlık Bakanlığı açıklamasında, yapılan tetkikler sonucu biri ölümle sonuçlanan 158 yeni domuz gribi vakasının doğrulandığı bildirildi.

Meksika’da doğrulanan toplam domuz gribi vakası sayısı 3892’ye çıkarken, hükümet hastalığın seyrinde gerileme olduğunu kaydediyor. Hükümet dünkü açıklamasında, ölümle sonuçlanan vakaların sadece 7’sinin, yeni grip türünün tespit edildiği ve acil tedbirlerin ilan edildiği 23 nisandan sonra görüldüğünü belirtmişti.

İNGİLTERE’DE DOMUZ GRİBİ VAKASI 109’A YÜKSELDİ

İngiltere, H1N1 virüsünün neden olduğu domuz gribiyle ilgili vakaların 109’a çıktığını bildirdi. Sağlık Koruma Kurumu, mevcut vakaların yanı sıra başkent Londra’da bir yetişkin ve bir çocukta virüsün tespit edildiğini açıkladı. İngiltere’de bugüne kadar domuz gribinden hayatını kaybeden olmadı.

DÜNYADA DOMUZ GRİBİ VAKASI SAYISI 10 BİNİ GEÇTİ

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), domuz gribine neden olan H1N1 virüsüne yakalananların sayısının 10 bini geçtiğini duyurdu. WHO sözcüsü, 40 ülkede rastlanan vakaların toplam sayısının 10 bin 243’e çıktığını, 80 kişinin virüs nedeniyle öldüğünü belirtti. Sözcü, son 24 saatte tespit edilen yeni vakaların çoğuna ABD ve Japonya’da rastlandığını söyledi.

Bu arada, WHO’nün yıllık toplantısı, 193 üye ülkeden temsilcilerin katılımıyla Cenevre’de yapılıyor. WHO Genel Müdürü Dr. Margaret Chan ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, dün WHO’nün Cenevre’deki merkezinde, 30 büyük ilaç firması yetkilisiyle bir araya geldi ve aşı konusunda dayanışma çağrısında bulundu.

WHO de firmaları, H1N1 virüsüyle mücadele için geliştirdikleri aşıların onda birlik bölümünü fakir ülkeler için ayırmaya çağırdı. Uzmanlar, virüs üzerinde etkili olabilecek bir aşının geliştirilebilmesinin aylar sürebileceğini belirtiyor.

İstanbul’daki hastalar taburcu oldusaglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.