İstanbul’a yeni bir üniversite hastanesi

doktor oneri

Maltepe Dragos’taki hastane binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Özel Sema Hastanesi İşletme Müdürü Sedat Erten, dünyada yeni ve popüler bir konu olan sağlık turizminden Türkiye’nin yeterli derecede yararlanamadığını söyledi.

Erten, ”Dünyanın değişik ülkeleri bu konuda Tayland ve Hindistan gibi Uzakdoğu’yu tercih ediyor. Oysa ülkemiz, hem ekonomik hem de sağlık yatırımları açısından bu kesime hitap edebilecek düzeyde” dedi, şunları kaydetti:

”Üniversite hastanesi olmak için tam teşekküllü bir donanıma ve alt yapıya sahip olmak gerekiyor. Üniversite hastanesi olma konusunda yönetim kurulu tarafından gerekli başvurular yapıldı. Haziran ayının sonuna kadar bu gerçekleşecek. Eğer gerekli periyodik takvimi yakalayabilirsek, ilk etapta 2009-2010 yılında tıpta uzmanlık öğrencilerinin müracaatlarını almayı düşünüyoruz. Daha sonra lisans öğrencileri alınacak.”

Sağlık turizmi atağına hastane olarak ilk Hollanda’da başladıklarını ifade eden Erten, ”Sağlık sigorta şirketleri ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği ve anlaşmalarımız mevcut. 2008 yılında Hollanda’da yaşayan 2 bin hastaya hizmet vererek ülke ekonomisine katkıda bulunduk. 2010 yılına kadar AB üyesi ülkelerden 5 bin hasta ile 15 milyon Avro döviz girdisine ulaşmayı planlıyoruz” diye konuştu.

Hastanenin Yönetim Kurulu üyesi Cahit Durmaz da Türkiye’de sadece sağlık kuruluşu yetersizliğinin olmadığını, aynı zamanda ciddi ölçüde doktor, hemşire gibi eğitimli sağlık personelinin de yetersiz olduğunu belirtti. Durmaz, şunları kaydetti:

”Yönetim Kurulu olarak üniversite hastanesi olma konusunda çalışmalarımız devam etmektedir. Bu süreci tamamladığımız zaman hem üst seviyede sağlık hizmeti sunmaya devam edeceğiz, hem de eğitimli personel ihtiyacına bir nebze de olsa yanıt vermiş olabileceğiz. Kurumsal yapısını güçlendirmiş olan hastanemiz çalışmalarını akademik bir boyuta taşıyarak, daha üst düzeyde sağlık hizmeti sunma ve bilimsel çalışmalarda söz sahibi olma yolunda üniversite hastanesi olma kararı almıştır. Bu konuda gerekli çalışmalarda sona yaklaşmış olup çok yakında ülkemiz sağlık hizmetine önemli katkılarda bulunacağımıza inanıyorum. ”

Durmaz, Sema Hastanesi’nin yeni bir üniversite kurmak yerine, şimdilik mevcut bir üniversitenin tıp fakültesinin, uygulama ve araştırma merkezi olarak akademik çalışmalara başlayacağını sözlerine ekledi.

AMAÇ HASTANELERDE HİZMET KALİTESİNİ ARTIRMAK

Hastanenin İş Geliştirme Müdürü Kirstin Öztürk de Sema Hastanesi’nin sağlık standartları konusunda dünyanın en büyük akreditörü olan Joint Commission International (JCI) tarafından hizmet kalitesinin akredite edildiğini ve JCI belgesini 1200 derece ile almaya hak kazandığını belirtti.

JCI’nin belirli standartları olduğunu vurgulayan Öztürk, ”JCI yetkililerinin belirttiğine göre, bu belgeyi Türkiye’de en yüksek derece ile alan hastane Sema Hastanesi oldu. Amerika’da bile bu kadar yüksek derece ile sadece 2-3 hastane bu belgeyi aldı” şeklinde konuştu.

Öztürk, JCI’nin hastanelerde sağlık hizmetleri kalitesini artırmayı amaçladığını kaydederek, ”JCI bizim için bir araç, hedef değil. Bu araçla sadece kalitemizi artırdık” dedi.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.