İstanbul Üniversitesi’nde robotik cerrahi dönemi

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde düzenlediği basın toplantısında üniversite bünyesinde 5 hastane olduğunu, yılda 2,5 milyon hasta tedavi edildiğini anlattı.

Bu hastaların önemli bir kısmının birçok yerde aradığı şifayı bulamayıp son ümit olarak kendilerine gelen ciddi hastalar olduğunu dile getiren Ak, “Doktorlarımız kendi yetkinliği içinde bu ihtiyaca başarıyla cevap veriyorlar. Buradaki başarıyı yükseltecek önemli bir konu elimizdeki tıbbi cihazların yeterli olması. Üniversite imkanları içinde ve devletin sunduğu imkanlarla orantılı olarak cihaz mevcudumuzu hem yenileme ve hem de yeni cihazlar alma konusunda ciddi bir gayret içindeyiz.” diye konuştu.

Rektör Ak, üniversitede artık robotik cerrahinin uygulanacağını ifade ederek, 20 milyon liralık maliyeti olan cihazın İstanbul ve Cerrrahpaşa tıp fakültelerinde kullanılacağını söyledi.

“BU CİHAZLA BİRÇOK GENÇ KARDEŞİMİZ SON TEKNOLOJİDEN YARARLANACAK”

Kalkınma Bakanlığının destek verdiğini belirten Ak, şunları kaydetti:

“Bu cihazla hem doktorlarımız yaptıkları işlerden daha fazla zevk alacak hem de buradan şifa bekleyen hastalarımız kısa sürede daha etkili bir tedavi yöntemine kavuşmuş olacaklar. Bu cihaz birçok alanda doktorlarımıza imkan sunuyor. Sağlık hizmetinin sunulmasının yanında bizim için çok daha önemli olan biz burada nihayetinde bir eğitim kurumundayız, gerek kendi kadromuzu, gerekse ülkenin genç tıp insanı kadrosunu yetiştiriyoruz. Eğitim sorumluluğumuz da var. Bu cihazla birçok genç kardeşimiz son teknolojiden yararlanacak, eğitimini geliştirecek ve uygulamalarını görecek. Böylece fakülteyi bitirdiği zaman da ülkenin her köşesinde bu tecrübesini diğer meslektaşlarına ve hastalarına sunma imkanına kavuşacak. Yeni monte etmemize rağmen 9. ameliyatımızı yaptık. Başarıyla bu ameliyatlar gerçekleşmiş durumda.”

Prof. Dr. Ak, robotik cerrahinin yaygınlaşmasının Türkiye’deki sağlık hizmetlerinin daha konforlu ve kısa sürede sürdürülmesini sağlayacağını belirterek, robotik cerrahinin Türkiye’de 6 üniversitede kullanıldığını, Marmara Bölgesinde ilk olarak İÜ’de kullanılmaya başladığını sözlerine ekledi.

“HASTAYA EN AZ ZARAR VERMEK ŞARTIYLA VE BAŞARIYLA YAPILIYOR”

Cerrahi Tıp Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gökhan İpek ise robotik cerrahinin üroloji, genel cerrahi, kalp damar cerrahisi, göğüs, çocuk cerrahileri, kulak burun boğaz, baş boyun cerrahisinde, kadın doğum alanında kullanıldığını anlatarak, şunları söyledi:

“Küçük kesilerle hastaya konfor sağlanıyor. Hasta daha kısa süre yatıyor. Yoğun bakımda daha az yatıyor. Hem ekonomik hem de konfor yönünden daha iyi. Her türlü ameliyat konfor içinde, hastaya en az zarar vermek şartıyla başarıyla yapılmaktadır. Küçük kolların içeriye girmesiyle çok daha basit, dokuları hırpalamadan, 3 boyutlu olarak yapıyorsunuz. Hasta bu ameliyattan sonra 3-4 gün içinde eve gidiyor.”

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Zekai Kutlubay da hastanelerinde yıllık 45 bin ameliyat yapıldığını dile getirerek, “Robotik cerrahi ile şimdilik günde 1, ilerleyen dönemde de günde 2 olmak üzere yıllık 500 civarında operasyon hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“AYNI GÜN AYAĞA KALKTIM”

Yaklaşık 15 gün önce robotik cerrahi yöntemiyle ameliyat olan 50 yaşındaki Harun Sifil, yemek borusu yutma güçlüğü olan Akalazya teşhisiyle tedavi olduğunu anlattı.
Ameliyattan bir gün önce operasyonun robotik cerrahi ile yapılacağını öğrendiğini dile getiren Sifil, “Yemek borusunun mideye bağlandığı kaslarla ilgili sorunum vardı. Yediklerim mideme inmiyordu. Oğlum tıp fakültesi 4. sınıf öğrencisi, o da beni bilgilendirdi. 1999’da bu hastanede kalın bağırsak ameliyatı olmuştum, operasyondan 3 gün sonra ancak ayağa kalkabilmiştim. Bu cerrahiyle aynı gün kalkıp insani olarak her türlü faaliyetimi yerine getirebildim.” diye konuştu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.