İsrail de 5. evreye geçti

doktor oneri

Meksika’dan dönen 2 kişide ‘domuz gribi’ne rastlanması ve hastalık kuşkusuyla hastanelere başvuruların yapıldığı İsrail’de, sağlık bakanlığı, domuz gribine karşı alarm düzeyini, Dünya Sağlık Örgütü’ne paralel olarak bir derece daha yükseltip 5. evreye çıkarırken, hastalıkla mücadele planı doğrultusunda yeni kararlar uygulamaya sokuldu.

Kararlar, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu başkanlığında, sağlık kuruluşları yetkililerinin katılımıyla, domuz gribinin yaygınlaşması olasılığına karşı alınacak önlemler ve hazırlıkların değerlendirildiği toplantı sonrasında geldi.

Meksika’yı ziyaret edip ülkeye gelenler sıkı kontrole tabi tutulacak, Meksika’ya resmi heyet trafiği de durduruluyor.

İsrail Başbakanlığı Basın Danışmanlığı’ndan verilen bilgiye göre, İsrail’e gelen herkese, geçen haftalar içinde Meksika’yı ziyaret edip etmedikleri sorulacak, Meksika’ya gidenler, ülkeye girişleri öncesinde hemen doktor muayenesine tabi tutulacaklar.

Bu amaçla İsrail Sağlık Bakanlığı, sınır giriş noktalarına, başta uluslararası Ben Gurion olmak üzere havalimanlarına doktorlar sevkedecek.

İsrail Sağlık Bakanlığı, geçen haftalarda Meksika’dan dönenleri izlemeyi sürdürecek. Bu kişilerin evlerinden dışarı çıkmamaları da istendi.

DIŞİŞLERİ MEKSİKA HEYETLERİNİN GİDİŞİNİ DURDURUYOR
Öte yandan, İsrail Dışişleri Bakanlığı, Meksika’ya İsrailli resmi heyetlerin gidişini de durdurma kararı aldı. İsrailliler’e de Meksika’ya yolculuktan kaçınmaları yolunda bir uyarı yayımlanacak.

Bakanlık ayrıca, Meksikalı yetkililerle temasa geçerek, şu aşamada İsrail’e delegasyonların ve turistlerin gönderilmemesini isteyecek.

Ayrıca, hastalıkla mücadele kapsamında yetkililer Filistin yönetimi, Ürdün ve Mısır ile sürekli temas halinde, konuyla ilgili işbirliğini sürdürecek.

Bakanlık, bugünden başlayarak hastal��ktan korunma ve yayılmasını önlemek amacıyla, halka nasıl davranmaları gerektiği yolunda bir bilgilendirme kampanyası başlattı. Bakanlık ayrıca, özel bir hatla, kamuoyundan bu konuda gelen sorulara da yanıt verecek.

Domuz gribinin dünyaya yayılmasının ardından İsrail’de, Meksika’dan dönen 2 yolcunun hastalığa yakalandıkları doğrulanmıştı. Halen gözetim altında bulunan 2 hastanın durumlarının iyi olduğu belirtilirken, diğer kuşkulu 4 hastanın testleri negatif çıktı.

İRLANDA VE JAPONYA’DA KUŞKULU VAKALAR
Bu arada İrlanda’da, kuşkulu bir domuz gribi vakasının bulunduğu bildirildi.

İrlanda Sağlık Bakanlığı yetkilisi Tony Holohan, düzenlediği basın toplantısında, ülkede ilk kez muhtemel kategorisine dahil ettikleri bir vakanın bulunduğunu ve bu kişinin, yakın bir süre önce Meksika’ya yolculuk yaptığını söyledi.

Kyodo Haber Ajansı da bakanlığa dayanarak verdiği haberde, Japonya’da ilk kuşkulu vakanın belirlendiğini kaydetti.

Bu arada Uluslararası Para Fonu’ndan bir yetkili, domuz gribi salgınının ekonomiye etkisinin kimi ülkelerde ”hayli şiddetli”olabileceğini açıkladı.

IMF’nin önde gelen ekonomistlerinden Olivier Blanchard, merkezi Washington’da bulunan Carnegie Endowment for International Peace’de yaptığı konuşmada, turizm yatırımlarının salgından etkileneceğinin açık olduğunu söyledi.

Blanchard, domuz gribi salgınının, zaten derin durgunluk yaşayan küresel ekonomiye etkisinin ne olacağını söylemek için henüz çok erken olduğunu ifade ederken, salgının, kimi ülkelerde ekonomiye etkisinin ”hayli şiddetli” olabileceğini dile getirdi.

ABD’DE VAKA SAYISI 109
ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi de, ülkede doğrulanan domuz gribi vaka sayısının 109’a çıktığını bildirdi.

Merkezden yapılan açıklamada, ülkede domuz gribine yakalanan kişilerden 50’sinin New York’ta, 26’sının Teksas’ta, 14’ünün California’da ve 10’unun Güney Caroline’da olduğu belirtildi. Hastalıktan şimdiye kadar yaşamanı yitiren bir kişinin bulunduğu kaydedildi.

Öte yandan üst düzey sağlık yetkilileri, düzenledikleri basın toplantısında, Georgia, Nebraska ve Minnesota’da da domuz gribi vakalarına rastlandığını söylediler.

Georgia eyaletinden yetkililer, eyaletteki ilk domuz gribi vakasının, Meksika’nın Cancun kentinde yaklaşık bir hafta geçiren 30 yaşında bir kadın olduğunu ve hastalığı ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından doğrulanan kadının eyaletin batısında yaşadığını kaydettiler.

Nebraskalı yetkililer de, eyalette 40 yaşlarındaki bir adamın, domuz gribi virüsü H1N1 taşıdığının doğrulandığını, bunun eyaletteki ilk vaka olduğunu belirttiler.

Nebraska Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi’nin sözcüsü Marla Augustine, aslen Californialı olan adamın, Nebraska’da tatil yaptığı sırada hastalandığını ve şu anda iyileşme evresinde olduğunu söyledi. Eyalette muhtemel iki domuz gribi vakasının daha bulunduğu belirtildi.

Minnesota eyaleti sağlık yetkilileri de ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin yaptığı testlerin, eyalette yaşayan bir kişinin domuz gribi olduğunu gösterdiğini bildirdiler.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.