İşlenmiş gıdalar kanser riskini artırıyor

Dünya, işlenmiş gıdalarla giderek daha fazla besleniyor, bu durum kanser riskini arttırıyor.

Fransa’da 105 bin kişinin katıldığı araştırmada endişe verici sonuçlar alındı. Tüketilen yiyeceklerin yüzde 18’inin yani yaklaşık beşte birinin “aşırı işlenmiş gıdalardan” oluştuğu ortaya çıktı.

HAZIR KEKLER, EKMEKLER, CİPSLER…

Araştırmacılar işlenmiş gıda tüketimi ile kanser vakaları arasında da bağlantı buldu.

İstatistikler işlenmiş yiyeceklerin kanser riskini yüzde 12 arttırdığını gösteriyor. 

Hazır kekler ve ekmekler, paketlenmiş tüm atıştırmalıklar, çikolata, cipsler ve gazlı içecekler aşırı işlenmiş yiyecekler olarak sınıflandırılıyor. Hazır köfteler, hazır tavuk ve balık köfteleri, hazır çorbalar, donmuş yiyecekler de aşırı işlenmiş gıdalar arasında yer alıyor. Tamamen şeker kullanılarak yapılan yiyecekler de tehlikeli olarak niteleniyor.

Bu yiyeceklerin tüketiminin, gelecekte kanser hastalarının sayısını büyük oranda arttırabileceği uyarısında bulunuldu.

İŞLENMİŞ GIDALARLA SİGARA EN ÖNEMLİ KANSER NEDENİ

Ancak uzmanlar sadece işlenmiş yiyeceklerin değil, sağlıksız bir yaşam tarzının da kanser riskini arttırdığını söylüyor.

İşlenmiş yiyeceklerin obeziteye yol açtığını belirten doktorlar bunun sigara tüketimiyle birlikte kanserin en önemli sebepleri arasında olduğunu vurguluyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.