İshal ve soğuk algınlığı ilaç satışında artış

Bursa Eczacı Odası Başkanı Kıvanç Atmaca, mevsimsel geçiş dönemi olması nedeniyle eylül ve ekim aylarında soğuk algınlığına bağlı hastalıkların artabildiğini söyledi.

Gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkının fazla olmasının hastalık riskini yükselttiğini ifade eden Atmaca, şöyle dedi:
”Gündüz saatlerinde bile sıcaklık farkı fazla olabiliyor. Güneşin doğrudan geldiği saatler ile havanın kapalı olduğu dönem arasındaki sıcaklık farkı bile insanları olumsuz etkileyebiliyor. Hava sıcak diye gömlekle dışarı çıkan kişi, hava kapanıp serinlediğinde rahatsızlanabiliyor. ‘Rahatsızlık mevsimi’ olarak nitelendirilen bu dönemde biraz daha dikkatli olunması gerekiyor. Mevsimsel etkilere bağlı olarak son günlerde soğuk algınlığı ilaçlarının kullanımında artış yaşandı. Soğuk algınlığına ve gribal enfeksiyonlara karşı kapalı ve kalabalık ortamlarda fazla zaman geçirmemek gerekiyor.”

İshal ilaçlarına olan talepte de belirli bir artış gözlemlediklerini belirten Atmaca, şöyle devam etti:
”Bu yıl ishal vakaları sürekli hale geldi diyebiliriz. Özellikle son dönemlerde yaşanan şiddetli yağışlara bağlı olarak şebeke suyuna atık sular karışmış olabilir. Bu durum, ishal vakalarını artırabilir. Bazı eczanelerimizde, özellikle nöbetçi oldukları gece saatlerinde ishal ilaçların temininde sıkıntılar yaşanabildi.”

Atmaca, ishale karşı sadece şebeke sularının değil dışardan satın alınan suların da kaynatılarak içilmesini önerdi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.