İri göz neyin belirtisi?

Minik Kemal’in beğeni toplayan iri gözlerinde gelişen bazı belirtiler, annesi Elvira Birinci’yi şüphelendirdi. O şüphe, Kemal Birinci‘ye ileride görme kaybına neden olabilecek hastalığına erkenden müdahale şansı tanıdı.

ANNESİNİN DİKKATİ IŞIĞINI KURTARDI!

Elvira Birinci, oğlunu iki aylıkken gözlerinin çapaklanması üzerine doktora götürdü. ‘Göz kanalları tıkalı olabilir’ diyen doktorun önerisiyle gözlere masaj yaptılar. Kemal 4,5 aylık olduğunda ise kahverengi gözlerinin bir sabah ansızın maviye döndüğünü gördüler. Bu arada Kemal uykuya zor dalıyor, ağlıyordu. Güneşli ve ışıklı ortamda rahatsız olduğunu ve gözlerinin yaşardığını da gördüklerinde ise soluğu tekrar doktorda aldılar.

Ve oğullarının her 10 bin bebekten birinde görülen doğuştan glokom hastası olduğunu öğrendiler. İri gözlerinin nedeni bu hastalıktı. Baba Kadir Birinci, “Glokomun adını da ilk kez o zaman duyduk. Erken teşhis edilmiş olması bizim için büyük şans” diyor.

İLK AMELİYATI 6 AYLIKKEN OLDU

Glokom tedavisinde erken teşhisin hayati önem taşıdığını, sinsi şekilde ilerleyen hastalığın ileride görme kaybına bile neden olabildiğini belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Can Üstündağ, Kemal’e ilk ameliyatı 6 aylıkken önce sol, sonra sağ gözünden yaptı. Hastasını belirli aralıklarla anestezi altında muayene ettiğini belirten Üstündağ, “Kemal’in göz tansiyonu ameliyattan sonra biraz düşüktü ama bugünlerde yeniden hafif yükselme oldu. Sağ gözünden ikinci ameliyatını yaptık. Yaklaşık bir ay sonra göz tansiyonunu yeniden kontrol edeceğiz” dedi.

Ameliyatın başarılı geçtiğini belirten Prof. Üstündağ, göz tansiyonunda tam iyileşmenin mümkün olmamasına karşın erken teşhis sayesinde Kemal’in şanslı olduğunu ancak düzenli takibin mutlaka yapılması gerektiğini söyledi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.