İntihar düşüncesi tespit edilebilecek

Araştırmalara göre çoğu insan intihar fikrini kimseyle paylaşmıyor, hatta bir psikiyatri uzmanıyla görüşme içerisinde bulunan hastaların yüzde 80’e yakını intihar düşünceleri olduğunu inkar ediyor.

Medimagazin’in haberine göre, Nature Human Behavior’da “Machine learning of neural representations of suicide and emotion concepts identifies suicidal youth” başlığıyla yayımlanan çalışmada, beyin fonksiyonlarının görüntülenmesini sağlayan Fonksiyone Manyetik Rezonans Görüntüleme (FMRI) ile öğrenen yapay zeka destekli bilgisayar algoritmaları birleştirilerek yeni bir teknik geliştirildi. Araştırmacılar bu yeni teknikle, genç yetişkinlerin intihar düşüncelerine sahip olup olmadığının net olarak ayırt edilebildiği kaydetti.

FMRI ve bilgisayarla oluşturulan algoritmalar beynin ölüme, intihar fikrine ve diğer içeriklere karşı ölçüm yapabilmesine duyarlı olarak geliştirildi ve araştırmacılar intihara niyetlenen genç yetişkinleri yüzde 91 başarı oranıyla ayırt edebilmeyi başardı.

BİLGİSAYARLAR BEYİNDEKİ YORUMLAMA İŞİNİ DAHA NET YAPABİLİYOR

Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölümü’nde öğretim üyesi olan ve çalışmaya liderlik eden Prof. Dr. David Brent, intihar fikrinin biyolojik süreçte ve davranışlarda değişikliklere yol açtığını ve bu değişikliklerin tespit edilmesiyle daha çok insana yardım edilebileceğini söyledi. Fonksiyonel olarak görüntülenen insan beyninde ilk görüşte yorumlanamayacak kadar hızlı dönüşümler olduğunu aktaran Brent, belli algoritmalarla programlanmış bilgisayarın bu yorumlama işini çok daha hızlı ve net olarak ortaya koyabildiğini ifade etti.

Zeka düzeyleri, yaş ve cinsiyetin de dikkate alındığı çalışmada, intihar fikri bulunan ve hastaneye yatırılan 17 hasta ile herhangi bir psikiyatrik aile geçmişi veya intihar fikri bulunmayan 17 gönüllü katılımcı değerlendirildi. İlk olarak intihar düşüncesinin araştırıldığı standart ölçüm testleri verilen katılımcılar, sonrasında intiharla ilişkili negatif ve pozitif etkileri olacak çeşitli tetikleyicilere maruz bırakıldı. Her tetikleyici görüntü 3 saniye kadar gösterildi ve eş zamanlı olarak beynin bazı bölgelerindeki aktiviteler incelendi. Aynı zamanda kullanılan kelimelere gösterilen reaksiyonlar, bilgisayar algoritmaları tarafından intihar fikrine yönelik olarak ölçüldü. Araştırmada intihar düşüncesi olan bireyler yüzde 91 başarı oranıyla doğru tespit edildi.

İNTİHAR DÜŞÜNCESİ OLANLAR İÇİN YENİ BİR UMUT

Basit bir bilgisayar programı ve görüntüleme testinin riskli insanlara umut olabileceğini dile getiren Brent ve meslektaşları, fMRI yerine Electro Encephalo Gram(EEG) kullanmanın daha ucuz ve kolay ulaşılabilir bir yöntem olabileceğini ifade ediyor.

Fotoğraf: Getty Images Turkey

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.