İnternetten aldığı zayıflama hapı karaciğerinden etti

Libya’nın Trablus şehrinde yaşayan 23 yaşındaki 115 kiloluk genç kız, diyetlerden sonuç alamayınca zayıflama ilacı almaya karar verdi. Bitkisel diye satılan ilacı kullanmaya başladıktan birkaç gün sonra sağlık sorunları yaşamaya başladı. Libyalı doktorlar ‘burada ameliyat edemeyiz. Karaciğerin bitmiş’ dedi. Türkiye’de başarılı nakiller yapıldığını duyan ailesi genç kızı Ankara Üniversitesine getirdi.

Çocukluğundan bu yana zayıflamak için farklı diyetler uyguladığını ancak başarılı olamadığını anlatan 23 yaşındaki Wafaa Mussa, kendisini çaresiz hissettiğini ve bir an önce daha ince görünüme sahip olmak için zayıflama ilacı kullanmaya başladığını belirtti. İlacı kullanmaya başlamasıyla birlikte karın ağrısı, mide bulantısı ve sarılık şikayetleri başlayan Mussa kendi ülkesinde hastaneye başvurdu. Doktorların karaciğer yetmezliği teşhisi koyması üzerine genç kız apar topar Ankara’ya geldi.

AĞABEYİ HAYAT VERDİ

Tedavi için Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi’ne gelen ve Prof. Dr. Cihan Yurdaydın’a başvuran Wafaa Mussa nakil merkezine yönlendirildi. Hastanın tedavisi karaciğer nakil merkezi uzmanları Prof. Dr. Kaan Karayalçın ve Doç. Dr. Deniz Balcı gözetiminde başladı. Sarılığı hızla ilerleyen ve Karaciğer komasına giren, ölümle burun buruna gelen Wafaa Mussa’ya karaciğer nakli kararı alındı. Kan grubu tutan ağabeyi Rabea Mussa karaciğerinin yarısından fazlasını bağışlamak için gönüllü olarak kardeşine hayat verdi. Ağabey Mussa, “Sadece zayıflaması gerekirken karaciğere ihtiyacı oldu. Bitkisel olduğunu düşünerek adını bile bilmediği bir ilacı kullandı. İyileştiği için mutluyuz ama keşke hastaneye karaciğer nakli için değil de obeziteyi nasıl yeneceğini öğrenmek için gelseydik” diye konuştu.

“İLAÇLAR DOKTOR TAVSİYESİYLE KULLANILMALI”

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Karaciğer Nakli Merkezi Sorumlu Uzmanı Doç. Dr. Deniz Balcı, “Hasta bize başvurduktan sonra karaciğer fonksiyonları düzelip karaciğeri kendini yenileyebilir umuduyla yaklaşık 1 hafta tedavi ettik. Sarılığının giderek artması ve karaciğer komasına girmesi sonrasında acil nakil kararı aldık” dedi.

Hastanın kardeşinin karaciğerinin uygun olması nedeniyle vakit kaybetmeden nakil yapılabildiğinin söyleyen Doç. Dr. Deniz Balcı, “İlaçların yalnızca doktor tavsiyesi ile kullanılması gerektiği unutulmamalı. Ne olduğu bilinmeyen, özellikle zayıflama vaatleriyle pazarlanan ilaçlar organlara zarar verebiliyor, acil karaciğer nakli gerektirebiliyor. Eğer hastanın akrabalarından canlı verici bulacak kadar şanslı değilse hayatını kaybedebiliyor. Organ bağışının artması bu hastaların hayatının kurtulması için çok önemli” diye konuştu.

DOĞRU DİYET PROGRAMIYLA 20 KİLO VERDİ

Wafaa Mussa ise taburcu olmak için gün sayıyor. Kontrolleri nedeniyle 1 ay daha Türkiye’de kalması gereken Mussa bu süreçte 20 kilo verdi. Vücuttan atılan ödem ve beslenme düzenindeki değişiklik nedeniyle kilo kaybeden Mussa, doktorlarının sunacağı diyet listesi ile sağlıklı bir şekilde zayıflamaya devam edecek.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.