İnternette oyun oynayan çocuklar daha fazla şeker tüketiyor (Büyüklerin anlayamayacağı mesajlara dikkat!)

Hollanda’da yapılan bir araştırma internette binlerce örneği bulunan ücretsiz oyunların çocukların sağlığına etkisini gözler önüne serdi. 

Bu oyunları oynayan çocukları mercek altına alan Radboud Üniversitesi çalışanları bu tarz oyunlara ev sahipliği yapan “renkli” internet sitelerinin fast food şirketleri ile bağlantılı olabileceği görüşünde. 

“OYUNLARDAKİ GİZLİ MESAJLAR ABUR CUBURU TEŞVİK EDİYOR” 

Zira bu oyunları oynayan çocuklardaki şeker tüketimi oynamayanlara oranla yüzde 50 daha fazla. Uzmanlar bu oyunlarda bulunan gizli mesajların çocukları abur cubur yemeye teşvik ettiği görüşünde. 

Araştırma ekibi adına açıklamalarda bulunan Dr Frans Folkvord ilk okula giden her 3 çocuktan 2’sinin bu tarz oyunları oynadığının altını çiziyor ve bu oyunların yer aldığı internet sayfalarındaki gizli mesajların ve reklamların çocukların kötü beslenmesine neden olduğunu belirtiyor. Folkvord’a göre, bu oyunları oynayan çocuklar ya anne babalarını ikna ederek bu besinlere ulaşıyor ya da gizlice abur cubur tüketiyor.

GİZLİ REKLAMLAR ÇOCUKLARA NASIL ETKİ EDİYOR? 

Peki bu yöntem nasıl işliyor? TV ve gazetelerde bu tarz mesajlar içeren materyalin kullanılması yasak ancak aynı yasak online dünyada henüz yeni yeni tartışılıyor. Bu tarz oyunları oynayan çocuklar oyunu kazanmaya odaklandığı sırada reklam mesajı çoktan zihinlere kazınmış oluyor.

“FİRMALAR NÖRÖBİLİMCİLER İLE ÇALIŞIYOR” 

International Business School in London’dan Profesör Agnes Nairn’e göre, çocuklarının zihni oyuna ve kazanmaya odaklandığı için savunmasız kalıyor. Bu oyunlar üzerinden reklam yapan pek çok firmanın nöröbilimciler ile çalıştığının altını çizen Nairn, firmaların bu tarz gizli reklamlar için oldukça kabarık bütçelerinin olduğunu belirtiyor. 

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ DE UYARIDI 

Facebook ve benzeri sosyal medya platformlarında yer alan ve akıllı telefon uygulaması olarak da karşımıza çıkan bu tarz oyunların etkisini inceleyen tek kurum Radboud Üniversitesi değil. Geçtiğimiz aylarda benzer bir çalışmaya imza atan Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bu oyunlarda yer alan gizli reklamların sadece çocuklar tarafından fark edilebildiğini açıklamıştı. 

WHO adına açıklamalarda bulunan örgütün Avrupa Direktörü Dr Zsuzsanna Jakab, aynı reklamların ebeveynlerin dikkatini çekmediğini ve pek çok kişinin çocuklarının internette veya akıllı telefonlarla neler yaptığını yakından takip etmediğini açıklamıştı. 

İLK YASAK İNGİLTERE’DEN 

Bu tarz uyarılar işe yaramışa benziyor. Zira İngiltere’de reklam denetleme kurumu olarak faaliyet gösteren Committee on Advertising Practice, geçen hafta bu tarz reklam aktivitelerinin önüne geçmek için ilk adımı attı. Komite abur cubur reklamlarının 16 yaş altı kullanıcıya gösterilmesine kısıtlamalar getirdi. 

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.