“İnsan kendi kanında boğulabilir”

Hemoptizi, yani ağızdan kan gelmesinde ihmal ölümle sonuçlanabilir.

Uyarıyı, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Uğur Gönlügür yaptı. 

Mide ya da on iki parmak bağırsağındaki ülserler, gastritler, boğaz kanserleri, burun travmaları, farenjit, akciğer kanseri, bronşektazi, akut ve kronik bronşitler, zatürre, verem, kalp yetmezliği, akciğer damarlarının pıhtıyla tıkanması gibi nedenlerle ağızdan kan gelebileceğini ifade eden Gönlügür, semptomla ilgili şu bilgileri verdi:

KANIN RENGİ ÖNEMLİ
”Çok fazla miktarda gelen kan, soluk borusunu tıkayabilir. O zaman kişi, kendi kanıyla boğulabilir. Hastanın çıkardığı kan bulantıyla gelmişse ya da kahverengi ise muhtemelen mideden geliyordur. Bunun tersine hastanın çıkardığı kan öksürükle gelmişse, balgamla karışık ya da kırmızı renkte ise büyük ihtimal akciğerden geliyordur. Bu durumda hastaya kuvvetli öksürmemesi, öksürecekse kendini zorlamadan öksürmesi söylenir ve hasta kanayan akciğerinin olduğu tarafa yatırılır.”

Gönlügür, ağızdan kan gelmesinin hastayı telaşa sokan bir bulgu olmakla birlikte iyi ya da kötü huylu nedenleri olabileceğini bildirerek, şunları kaydetti:

”Az miktarda gelen kan hastada ileri ki zamanlarda artıp, ölüm riski yaratabileceğinden bu tür hastalar derhal en yakın sağlık kuruluşuna, mümkünse bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurmalıdırlar.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.