İnsan için ‘yedek parça’ hayal değil

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Doku Tipi Laboratuvarı Sorumlusu Prof. Dr. İbrahim Pirim, “iyi üretim uygulamaları” anlamına gelen Good Manufacturing Practices (GMP) kapsamında bir süre önce “insanda kullanılacak hücre ve dokuların üretimi” konusunda proje hazırladıklarını belirtti.

Projenin amacını “kadavradan elde edilecek kemik, tendon, deri, damar ve korneaların işlenip hazırlanarak ihtiyacı olanlara iletilmesi” olarak tanımlayan Prof. Pirim, örneğin halk arasında “yama” olarak bilinen deri greftlerinin yanık hastalarında kullanılabileceğini söyledi.

İnsan yedek parçalarının” yabancıya nakledildiğinde reddedilmemesi için aselüler (hücre içermeyen) hale getirilebileceğini, özel bir işlemden geçirilebileceğini ve saklanabileceğini anlatan Pirim, dünyada bu işlemleri yapan az sayıdaki kurumun ürünlerini yüzlerce avroya satışa sunduğunu ifade etti.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.