İnme ve bunama riskine karşı kan inceltici ilaç

Kan inceltici ilaçlar bunama ve inmeye karşı koruyor.”

Bu açıklama İsveçli araştırmacılardan geldi.

Stockholm Üniversitesi araştırmacıları, 2006 ve 2014 yılları arasında atriyal fibrilasyon olarak adlandırılan kalpteki ritim bozukluğu tedavisi gören hastaları mercek altına aldı.

400 binden fazla İsveçlinin verileri incelendi.

Tedavi için kan inceltici kullanan bu kişilerde demans yani bunama görülme oranının yüzde 48 oranında düştüğü görüldü.

Doktorlar özellikle ilerleyen yaşlarda kan inceltici kullanılmasının kalp problemlerinin yanı sıra, demans ve inme riskini de azalttığını belirtiyor.

İlaçlara başlamadan önce doktor kontrolünün şart olduğunu belirten uzmanlar, bu konudaki araştırmanın genişletilmesiyle bunama için daha kapsamlı bir tedavi geliştirilebileceğini ifade ediyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.