İnme hastalarında kırık riski daha fazla

İtalyan La Stampa gazetesinde çıkan habere göre, Hollanda’daki Utrecht Üniversitesinde görev yapan bir grup bilim adamının 6 bin 763 inme hastası üzerinde yaptığı araştırmada, bu kişilerin çoğunda, hastalıktan sonraki 3 ay içinde kalça kemiği kırığına rastlandığı gözlemlendi.

“Stroke” dergisinde yayımlanan araştırmanın sonuçlarının, inme hastalarında kırık olasılığının diğerlerine göre iki kat fazla olduğunu ortaya koyduğunu belirten bilim adamları, kadın hastalardaki riskin ise bundan biraz daha fazla olduğuna dikkati çekti.

Araştırma ekibinin başındaki Frank de Vries, özellikle inmeden sonraki 6 ay içinde kemik mineral yoğunluğunun azaldığını, bu nedenle hasta hastaneye kaldırıldıktan hemen sonra, kırık olasılığının da değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. De Vries, inme hastalarında kemik kırılmasına karşı tedbirlerin alınmasının önemini de vurguladı.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.