İngiltere’de şekere ek vergi geliyor

Şekerle mücadele kapsamında atılan adımlara bir yenisi daha ekleniyor.

İngiltere’de oluşturulan sağlık komisyonu şekerli içeceklere ek vergi konulması için bir öneri verdi. Amaç vergiyi arttırarak şeker tüketimini azaltmak.

Öneri kabul edilirse diğer ülkeler için de örnek teşkil edecek.

Komisyonun yazdığı raporda Meksika’nın şekerli içeceklere yüzde 10 vergi getirdiği ve verginin tüketimin yüzde 6 azaldığı vurguladı.

Plan ek verginin yanı sıra reklam kısıtlamasını da öngörüyor.

Planın uygulanması halinde şeker içeren ürünler tütün mamülleri gibi muamele görmüş olacak.

Gıda sektörü temsilcileri ise plana tepkili. Şekerli içecek şirketleri fiyatın artması halinde tüketicinin zarar göreceğini savunuyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.