İngiltere’de meme kanserinden ölümler azaldı

İngiliz gazetelerinde çıkan haberlere göre, konuyla ilgili istatistiklerin tutulmaya başlandığı 1971’de hastalıktan 12 bin 472 kadın öldü.

Meme kanserinden ölümler 1989’da en yüksek seviyesine çıkarak 15 bin 625 oldu.

O tarihten bu yana meme kanserinden ölümler tedricen azalmaya başladı ve ölümler 2004’e kadar yılda 200 ila 400 azaldı. 2005’te ölümlerde hafif bir yükselme görüldü, ancak takip eden yıllarda sayı yine düştü.

Kanser Araştırma Kurumunun bildirdiğine göre, 1989’de her 100 bin kadından 41,6’sı hastalıktan hayatını kaybederken, bu oran 2007’de her 100 binde 26,7’ye düştü.

Uzmanlar, tedavi yöntemlerinde ve teşhisteki gelişmelerin söz konusu hastalıktan ölümlerin azalmasını sağladığını belirttiler.

İngiltere’de meme kanseri en yaygın kanser türü olarak biliniyor. Ülkede her yıl 45 bin kadınla 300 kadar erkeğe meme kansere tanısı konuluyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.