İngiltere’de kola vergisi

İngiltere’de gazlı içeceklere ek vergi getirilmesi tartışması sürerken gençlerin tüketim alışkanlıklarını ortaya koyan bir rapor yayımlandı. İngiltere Kanser Araştırması tarafından yapılan çalışmada yaşları 11 ile 18 arasında değişen gençlerin yıllık 234 kutu içecek tükettiğini tespit etti.

Neredeyse bir küveti doldurmaya yetecek bu miktar her yıl gençler tarafından tüketiliyor. Araştırmada aynı zamanda yaşları 4-10 arasında değişen çocukların da bu miktarın yarısı kadar gazlı içecek tükettiği vurgulandı. Bu oran 4 yaşın altındaki çocuklarda ise üçte bir oranına düşüyor.

Mart ayında İngiltere hükümeti şekerli ve gazlı içeceklere özel bir vergi çıkartacağını açıklamıştı. Bir kutu kolanın yaklaşık 35 gram şeker barındırıyor olması önce Amerika’da ardından İngiltere’de yöneticileri harekete geçirdi.

Bir çocuğa tavsiye edilen günlük şeker miktarı ise 30 gram. Yapılan tahminlere göre tüketim bu şekilde devam ederse 2050 yılında İngiltere’de erkeklerin yüzde 60’ı kadınların yüzde 50’si obez olacak.

Ülkedeki obezite oranı 1993’ten 2014’e kadar yükselerek 14,9’dan 25,6 seviyelerine gelmişti. ABD’nin Philadelphia iki yıllık çalışmanın ardından yöneticiler kola vergisi getirmeyi başarmıştı.

GAZLI İÇECEKLERE REÇETE (2 DAKİKADA BİLİM)

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.