İngiltere’de hastaneler, şekerli gıdalara vergi getiriyor

NHS direktörü Simon Stevens, Guardian gazetesine yaptığı açıklamada NHS kafelerinde aşırı şekerli içecek ve yiyeceklere yüzde 20 oranında vergi sözü verdi.

Uygulama aşamalı olarak başlayacak ve 2020’ye kadar tüm NHS tesislerinde hayata geçirilecek.

BBC’nin haberine göre, İngiltere Başbakanı David Cameron ise ulusal çapta bir şeker vergisinin düşünülebileceğini söyledi.

KÖTÜ BESLENME ÖLÜM NEDENLERİ ARASINDA SİGARAYI GEÇTİ

Simon Stevens şeker vergisinin başta şekerli içecekler için geçerli olacağını, bunun yılda 20-40 milyon sterlin getirisinin olabileceğini belirtti.

NHS direktörü bu ek geliri, kendi 1,3 milyon çalışanının sağlığına harcamak istediklerini belirtti.

SAĞLIK SİSTEMİNE DE BÜYÜK BİR YÜK

İngiltere’de kötü beslenme alışkanlıkları, hayat tarzına bağlı engellenebilir ölümler kategorisinde sigarayı geçmiş durumda.

Bu konuda bir önlem alınmazsa, büyük ölçüde bedava olan sağlık sistemine gelecekte, örneğin Tip 2 diyabet gibi hastalıkların artışı ile muazzam bir yük bindirebileceğinden endişe ediliyor.

Stevens “Sadece bu ülkedeki insanların ve çocukların iyiliği değil, aynı zamanda NHS kurumunun sürdürülebilirliği de söz konusu” dedi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.