İngiltere’de gen manipülasyonuna yeşil ışık

İngiltere’de bilim insanları artık insan embriyoları üzerinde araştırma yapabilecek.

Ülkede bilimsel araştırmalardan sorumlu İnsanda Üreme ve Embriyoloji Kurumu’nun (HFEA) kök hücre araştırmacısı Kathy Niakan’ın bu yöndeki başvurusuna yeşil ışık yaktığı açıklandı.

Niakan’ın bağlı olduğu Francis Crick Enstitüsü’nden yapılan açıklamada, araştırmayla insan embriyolarındaki gelişimin ve üreme sisteminin daha iyi anlaşılmasının amaçlandığı belirtildi. Enstitü, yapay döllenme sonrası embriyo gelişiminin daha iyi izlenmesini umuyor.

Ancak HFEA’nın verdiği karara eleştirel bakanlar ise bunun ‘tasarım bebeklere’ yol açmasından endişe ediyor. Gen manipülasyonunun bu nedenle etik olmadığı savunuluyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.