İngilizler anatomi konusunda cahil

doktor oneri

King’s College London’dan bir ekibin araştırmasında, benzeri bir araştırmanın yapıldığı 40 yıl öncesine oranla İngilizlerin organlarıyla ilgili bilgisinde bir değişiklik olmadığı da ortaya çıktı.

700’den fazla İngiliz üzerinde yapılan araştırmada, insanların yüzde 50’den daha azı, kalbinin yerini doğru olarak gösterebildi.

Araştırmaya göre, İngilizlerin üçte birinden azı akciğerlerinin yerini doğru olarak biliyor, buna karşın yüzde 85’inden fazlası bağırsaklarının yerini gösterebiliyor.

DOKTOR-HASTA İLETİŞİMİ AÇISINDAN KAYGI VERİCİ
Katılımcılar arasında hem sağlıklı kişiler hem de bazı hastalıklardan dolayı tedavi gören kişilerin bulunduğu belirtildi. Rahatsızlığı bulunan kişilerin bile hastalığıyla bağlantılı organının yerini doğru dürüst bilmediği de araştırmada ortaya çıktı.

Böbreklerle ilgili bir problemi olanların yarısından fazlası, böbreklerin yerini doğru olarak gösteremedi. Genel olarak ise insanların yüzde 30’undan azının bu organın yerini bildiği belirlendi.

Genel nüfusun yüzde 46’sı karaciğerin yerini bilirken, karaciğerinden hasta olanların yüzde 75’i bu organının yerini bilebildi.

Araştırma başkanı John Weinman, “O zamandan beri eğitimde olan ilerleme, tıbbi ve sağlıkla ilgili konulara medyanın ilgisinin artması, tıbbi bilgi kaynağı olarak internete erişim dikkate alındığında, anatomik bilgide ilerleme sağlamalıydı” dedi.

Araştırmacılar, bu bulguların doktor-hasta iletişimi ve bunun tedavinin kalitesiyle ilgili sonuçları açısından kaygı yarattığını belirttiler.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.