Influenza A (H1N1) gribi aşısı sonbahara hazır

doktor oneri

İlaç firması GlaxoSmithKline (GSK) tarafından çalışmaları devam eden H1N1 virüsü aşısının üretiminin tamamlanması halinde sonbahar aylarında kullanıma hazır hale getirileceği belirtildi.

GSK’dan yapılan açıklamada, firmanın Dünya Sağlık Örgütü’nden aldığı çekirdek virüsle Kanada ve Almanya üretim tesislerinde H1N1 gribi aşı üretim çalışmalarına devam ettiği belirtildi.

İlacın çalışmaların tamamlanmasının ardından gerekli yasal onayların alınmasını takiben sonbahar aylarında kullanıma hazır hale geleceği kaydedilen açıklamada, aşının temini konusunda dünya çapında birçok hükümet ve sağlık yetkilileriyle temas halinde olan firmanın İngiltere, Fransa, Belçika ve Finlandiya hükümetlerinden çeşitli dozlarda aşı temini konusunda talep aldığı ifade edildi. Açıklamada, şöyle denildi:
”Pandemi aşısı üretiminde firmaya özel tescilli bir teknoloji kullanmaktadır. Bu teknoloji sayesinde yüksek etkinlik sağlandığı gibi virüste küçük değişiklikler olması durumunda dahi aşı etkinliği devam etmektedir. Ayrıca yine bu teknoloji sayesinde, aşı içerisinde daha az antijen kullanıldığından daha yüksek sayıda aşı üretilebilecek, bu ise daha çok insanın aşılanabilmesi için olanak sağlayacaktır.”saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.