İmplant tedavisinde sünger doku mucizesi

doktor oneri

Meffert İmplant Enstitüsü Başkanı Dr. Ali Arif Özzeybek, implant tedavisinde, ağızda sinüs boşluklarındaki kemik kayıplarında yeniden kemik oluşumunun sağlanabilmesi için ”Platal Rich Plazma” adı verilen yöntemin son 1 yıldır rutin olarak uygulanmaya başlandığını söyledi.

Önceki yöntemde, hastanın kendisinden alınan dokunun veya sentetik kemik tozlarının kullanıldığını anlatan Özzeybek, şunları kaydetti:
”Sinüs tabanının ameliyatla yükseltilerek kişiden alınan kemik veya sentetik tozların oluşan boşluğa yerleştirildiği eski yöntem, hem hasta açısından zahmetliydi hem de kemik kalitesi düşüktü. Oysa yeni yöntemle oluşturulan kemiğin yüzde 98’i canlı. Kemiğin canlı olması, ileride meydana gelebilecek kemik erimesini engelliyor. Bu da implantın daha uzun ömürlü olmasını sağlıyor.”

Yakın bir zamanda çenenin diğer bölümlerindeki kemik kayıplarının giderilmesinde de uygulanması öngörülen yöntemle süngerimsi bir maddeye hastanın kendi kanı ve kemik büyüme proteinleri karıştırılarak hazırlanan jelin sinüs boşluğuna yerleştirildiğini kaydeden Özzeybek, ”Bu jel 6 ay sonra kemik haline geliyor. Bu da sinüs bölgesinde 10-12 milimetre genişliğinde canlı kemik oluşumu sağlıyor” şeklinde konuştu.

TAM DİŞSİZLİKTE YENİ TEDAVİ

Özzeybek, implant tedavisindeki yeni yöntemlerden birinin de tam dişsizlikte uygulanan ”All on 4” yöntemi olduğunu bildirdi.

Tam dişsizlikte başvurulan bu tedavide alt ve üst çeneye uygulanan 4’er implanta sabit protez takıldığını kaydeden Özzeybek, yaygın tedavide ise tek çene için en az 6-7 implant yerleştirmek gerektirdiğini söyledi.

Mevcut yöntemde implantların düz ve birbirine olabildiğince paralel yerleştirildiğini belirten Özzeybek, yeni yöntemde ise boyları daha uzun olan yanlardaki implantlardan 2’sinin farklı açılarda yerleştirildiğini, bunun da implant sayısını azalttığını anlattı.

İleri derecede erimiş kemik kayıplarında başarılı sonuçlar alındığı ve daha az cerrahi müdahale gerektirdiği için bunun hastalar tarafından tercih edilen bir yöntem olmaya başladığını ifade eden Özzeybek, ”Yaygın yöntemde aşırı kemik kaybının olduğu durumlarda öncelikle bu kaybın giderilmesi gerekiyor. Oysa bu yöntemde hasta kemik kaybı giderilmeden de protezine kavuşabildiği gibi, tedavi daha az sayıdaki implantla başarıya ulaşıyor” dedi.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.