İlk adımını 5.5 yaşında attı

doktor oneri

Balıkesir’de 2003 yılında dünyaya gelen İlhan Efe Aslandoğdu, erken doğum nedeniyle beyin felci-cerebral palsy oldu.

Özel bir rehabilitasyon merkezinde tedavi gören, termal havuzda yüzerek ve ata binerek ile hastalığını yenmeye çalışan İlhan Efe’nin koltuk değneklerinin desteğiyle ilk adımını atması, ailesi ve tedavisini yapan fizyoterapistleri sevindirdi.

Fizyoterapist Gönül Kaygusuz, İlhan Efe’nin 4.5 yıl önce merkezlerine geldiğini, geçen yıl Kasım ayında İzmir Behçet Uz Çocuk Hastanesi’nde bir operasyon geçirdiğini belirtti. Kaygusuz, “İlhan Efe çok azimli. 4.5 yıldır birlikte çalışıyoruz. Artık benim oğlum gibi oldu. Bu yıl bir ameliyat daha olduktan sonra koltuk değneklerini de atacak” diye konuştu.

İlhan Efe’nin erken doğumdan kaynaklanan beyin felci nedeniyle yürüme ve dengede durma sorunu yaşadığını anlatan Kaygusuz, şunları söyledi:

“Eşim fizyoterapist Hakan Kaygusuz 4.5 yıldır İlhan Efe’yi ata bindiriyor, haftanın 5 günü termal havuzda yüzerek kaslarının gelişmesine yardımcı oluyor. İlhan Efe kendisi de çalışmayı öğrendi. Onun her geçen gün daha iyi olduğunu görmek bizleri çok mutlu ediyor. Haftada 5 gün 1’er saat çalışıyoruz. Bu yıl sonbaharda İzmir Behçet Uz Çocuk Hastanesi’nde bir kez daha ameliyat edildikten sonra inşallah koltuk değneklerini de atarak yürüyecek, koşabilecek.”

İlhan Efe’nin ailesi de, çocuklarının adım attığını görmenin sevincini yaşadıklarını belirterek, “Oğlumuzun geç de olsa ilk adımını atması bu hastalıkta erken tanı ve tedavinin ne kadar önemli olduğunun bir kanıtı” dedi.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.