İleri evre meme kanseri için biyonik nanocihazlar geliştirildi

doktor oneri

İleri evre meme kanserinde kullanılan tedaviler bir süre sonra etkinliğini kaybedebiliyor. Kanser hücrelerinin ilaçlara direnç geliştirmesi sonucu tedaviler işe yaramıyor ve hasta için hayati risk oluşuyor.

Ancak Çin’de geliştirilen biyonik nanocihazlar,ileri evre meme kanserlerinde umut niteliği taşıyor.

Şinhua ajansının haberine göre, Çin Bilimleri Akademisine bağlı Şanghay Tıbbi Malzeme Enstitüsünce, vücudun içine yerleştirilebilen kırmızı kan hücresi ile kaplı bu biyonik nanocihaza rHS-DTX adı verildi.

İleri evre meme kanserli farelerde denenen cihaz, tümörleri yüzde 98,2 oranında temizledi. Farelerin organlarında ve kan hücrelerinde daha sonra yapılan incelemede zehirlenme olmadığı gözlemlendi.

Çalışma “Advanced Functional Materials” dergisinde yayımlandı.

DNA NANOROBOTLARININ DA KANSERLE MÜCADELEDE ETKİLİ OLDUĞU BELİRTİLDİ

Çin’de son zamanlarda nano teknolojinin tıpta kullanımına yönelik çalışmalar yoğunlaştı. İki hafta önce de Çin Ulusal Nanobilim ve Teknoloji Merkezinin (NCNST) 5 yılda geliştirdiği DNA nanorobotlarının kanser tedavisinde başarılı olduğu açıklanmıştı.

VİDEO: KANSER OLMAYAN ÇOCUĞA 9 SEANS KEMOTERAPİ UYGULAMIŞLARsaglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.