İlacın yok edemediği bakteri

ABD’de ortaya çıkan bakteri bilim insanlarını alarma geçirdi. Pensilvanya eyaletinde bir kadında görülen bakteri, bilinen tüm antibiyotiklere direnç gösteriyor. Bakteriye, son çare ilacı olarak görülen “kolistin” bile etki etmiyor.

ABD Hastalık Kontrol Merkezi direktörü Thomas Frieden’a göre antibiyotiklerin sonunun gelmiş olabilir..

Çok güçlü bir antibiyotik olan kolistin, bakterilerin direnç oluşturmasını engellemek için uzun süredir sadece acil vakalarda kullanılıyordu.

Ancak uzmanlar, ilacın geçtiğimiz yıllarda Çin’deki besi çiftliklerindeki hayvanlara enjekte edilmesiyle, bakterilerin insanlığın gizli silahına da direnç kazandığını aktarıyor.

2014 yılından beri 1 milyon kişi enfeksiyondan hayatını kaybetmiş durumda. Bilim insanları ise yeni ilaçlar geliştirmeye çalışıyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.