“İlaç Takip Sistemi ertelenmeli”

doktor oneri

Saydan, Sağlık Bakanlığının öngördüğü ”İlaç Takip Sistemi”nin (İTS) 1 Temmuz tarihinde hayata geçirileceğini hatırlatarak, sistemin öngörülen haliyle uygulanmaya başlamasının birçok sorunu beraberinde getireceğini öne sürdü.

Kimsenin mağdur olmaması, ilaç ve eczacılık hizmetinin kesintiye uğramaması için uygulamanın ertelenmesi gerektiğini savunan Saydan, ”Eczane başına 2 bin TL, ülkemizdeki 23 bin eczane olduğunu düşündüğümüzde toplamda 46 milyon TL ek masraf getirecek bu sistemin maliyetini, ekonomik anlamda ciddi çöküntü içinde olan eczacılarımızın karşılaması mümkün değildir” dedi.

2 SAATTE SİSTEM KİLİTLENİR, SONUÇ ALINAMAZ

Sistemin maliyet ve iş yükünün eczacıların üzerinden alınmasını isteyen Saydan, ecza depoları sisteme katılmadan, eczanelerin sisteme dahil edilmesinin aksaklıklara yol açacağını savundu.

Saydan, sisteme girişlerin 2 saat ile sınırlandırıldığını, tüm eczanelerin aynı saatte sisteme giriş yapmaya çalışacağını ifade ederek, bu durumda sistemin kilitleneceğini ve sağlıklı sonuç alınamayacağını kaydetti.

İTS’de güvenlik sorunu olduğunu da belirten Saydan, ”Sisteme erişim hakkı olan tüm gerçek ve tüzel kişilerin bu bilgileri hiçbir şekilde kullanamayacağı yönünde yasal düzenleme yapılmadan sistemin başlatılması söz konusu olmamalıdır” değerlendirmesinde bulundu.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.