İlaç krizinde kritik gün

Dün bir araya gelen SGK ve TEB yetkilileri arasındaki görüşmeler gece geç saatlere kadar sürdü. Toplantıda, ilaç alım protokolü konusunda anlaşma sağlanamadı. Taraflar bugün yeniden bir araya gelecek.

ANLAŞMA SAĞLANMAZSA NE OLACAK?

Eğer SGK ile Türk Eczacıları Birliği arasındaki sözleşme yenilenmezse hastalar eczaneden ilaçları SGK indirimi olmadan, normal fiyatı ile alacak ve daha sonra faturaların tahsilatı için SGK’ya gidecekler.

TEB’İN TALEPLERİ NELER?

İstanbul Eczacı Odası’nın talepleri ise şöyle.

– SGK iskontolarının toplam ciro üzerinden değil, SGK cirosu üzerinden yapılması
– Satış hasılatı baremlerinin arttırılması
– İskonto oranlarının düşürülmesi
– Reçete başına hizmet bedelinin arttırılması
– Reçete hizmet bedelinin KDV hariç olarak tanımlanması
– Muayene ücretlerinin eczaneler üzerinden tahsilatının kaldırılması
– Majistral tarifede yer alan fiyatların güncellenmesi
– Enjektör bedellerinin arttırılması
– Mobil reçetelerde, reçete başı hizmet bedeli ödenmesi
– Tıbbi cihaz ve medikal malzemelerin eczanelerden satışının sağlanması adına Medula’da gerekli düzenlemelerin yapılması
– Mesai saatleri dışında yazılmış nöbetçi eczanelerce karşılanan reçeteler için hizmet bedelinin yüzde 50 oranında arttırılması.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.