İlaç almayı unutmak tarih oluyor

Bilgisayar çipleri artık ilaçların da içine girdi.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi, insan vücudunda dijital olarak izi sürülebilen ilaca onay verdi.

Amerikalı yetkililer, çipli ilacın şizofreni ve bipolar bozukluk gibi psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılacağını duyurdu. Bu hastaların ilaçlarını almaması kötü sonuçlar doğurabiliyor.

İlaç hasta tarafından yutulduktan sonra, mide asidi ile temasa geçtiğinde özel çip devreye giriyor.

Sensörler, vücuda yapıştırılan bir banda sinyal veriyor.

İlacın sindirildiği bilgisi, hastanın cep telefonundaki uygulamaya ulaşıyor. Bu bilgi internet üzerinden, hastanın doktoru ve yakınları tarafından da görülebiliyor.

Bu şekilde hastanın ilacını alıp almadığı kolayca kontrol edilebiliyor. Vücutta tamamen sindirilebilen maddelerden üretilmiş çipin sağlıya herhangi bir zararı bulunmuyor.

Uzmanlar yeni teknolojiyle ilaç almayı unutmanın geçmişte kalacağını belirtiyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.