İklim değişimine doğum kontrollü mücadele

London School of Economics’in bir araştırmasına göre, doğum kontrolü, iklim değişimini önlemede geleneksel yeşil teknolojilerden 5 kat daha ucuza geliyor.

Aile planlaması ihtiyacını karşılamak, istenmeyen doğumları yüzde 72 azaltırken, 2050’deki tahmini dünya nüfusunun yarım milyar daha az olmasını sağlayabilecek.

Gelecek 40 yılda aile planlamasına harcanacak her 4 sterlin (yaklaşık 10 TL) karbondioksit emisyonunu bir tondan fazla azaltacakken, aynı hedefe varmak için düşük karbon teknolojilerine en az 19 sterlin harcamak gerekecek.

Birleşmiş Milletler tahminlerine göre, dünyadaki gebeliklerin yüzde 40’ını istenmeyen gebelikler oluşturuyor.

Araştırmada, temel aile planlama ihtiyacının karşılanması halinde, 34 milyar ton karbondioksit emisyonu tasarrufu yapılabileceği, bunun da ABD’nin yıllık emisyonunun 6 katına, Britanya’nın yıllık emisyonunun 60 katına eşit olduğu belirtildi.

Raporda, bu hesaplar çerçevesinde aile planlamasının emisyonun azaltılmasında en öncelikli yöntemler arasında görülmesi gerektiği sonucuna varıldı.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.