İki kardeşin teşhis edilemeyen hastalığı

9 yaşındaki Jenna Conci hala teşhis edilemediği için “nadir görülen hastalık” olarak değerlendirilen bir genetik bozukluk ile dünyaya geldi. Hürriyet’in haberine göre, yürüme yeteneğini kaybeden küçük kızın böbreklerinde ciddi hasarlar ve karaciğer yetmezliği oluştu.

Jenna’nın vücudu bu organ fonksiyon bozuklukları nedeniyle malnütrisyon denilen “yetersiz beslenme” yaşıyordu. Cildi ve gözleri de güneş ışığına karşı çok hassas olan Jenna, güneş ışığına maruz kaldığında acı çekiyor.

KARDEŞİNDE DE KARACİĞER YETMEZLİĞİ BAŞLADI

Teşhis ve tedavi için hastaneye yatırılan Jenna’nın bu gizemli hastalığının belirtileri 7 yaşındaki kız kardeşi Jayda’da da görülmeye başladı. Jayda’da da ablası gibi karaciğer yetmezliği saptandı.

TÜM DÜNYAYA DNA ÖRNEKLERİ GÖNDERİLDİ

İki küçük kız kardeşin hastalığının bulunabilmesi ve tedavi edilmesi için hastaneden dünyanın her yerine kızların DNA, karaciğer ve doku örnekleri gönderildi.

Conci ailesi tedavinin maddi yükünü hafifletmek için kızları adına yardım kampanyası başlattı.

Çok ağır ilaçlar kullanan kardeşlerin plajda diğer çocuklar gibi normal bir gün geçirmeleri bile sonunda hastaneye kaldırılmalarına neden oluyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.