İki dişli doğan bebek şaşırttı

Nevşehir Devlet Hastanesi’nde gece saatlerinde doğum yapan Nazife Kıyga (23), “Miraç” adını verdiği bebeğinin ağzında iki dişi bulunduğunu fark etti.

Endişe ve şaşkınlığı bir arada yaşayan aile, doktorların kontrolünün ardından bebeğin sağlık durumunun iyi olduğunu öğrenince rahatladı.

Nevşehir Devlet Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Zeynep İbişoğlu, annenin ikinci doğumunu gerçekleştirdiğini ve bebeğin normal doğum yöntemiyle dünyaya geldiğini söyledi.

İbişoğlu, “Yüzbinlerde bir gerçekleşen bir doğum, çok nadir görülen bir vaka. Bebeğin şu an iki dişi var ve çok sallandığı zaman emmede problem yaşatabileceği için çocuk hekiminin yanı sıra diş doktoruyla da görüşerek çekilmeleri gerekiyor. Çekilmemesi durumunda diş, soluk borusuna kaçarak çocuğun ölümüne neden olabilir” dedi.

Anne Nazife Kıyga ise “Ailemizde görülen bir olay olmadığı için çok şaşırdık. Biraz da korkuyorduk. Babası da ilk karşılaştığında olayın etkisiyle şaşkınlık yaşadı. Ancak sağlık durumunun iyi olduğu söylenince rahatladık” diye konuştu.

Kıyga, bebeğin adını da Miraç Kandili gecesi dünyaya gelmesinden dolayı “Miraç” koyduklarını da sözlerine ekledi.

Hastane yetkilileri, bugün yapılacak son kontrollerin ardından bebeğin dişlerinin diş hekimleri tarafından çekileceğini bildirdi.

Bebeğin 2 kilo 600 gram ve 48 santimetre boyunda dünyaya geldiği öğrenildi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.