SORU SORÜcretsiz Online Sağlık Danışma ve Bilgilendirme

İğneden korkana iyi haber, sprey ve bant şeklinde aşılar geliyor

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları (KLİMİK) Derneği tarafından Ulusal Bağışıklama Sempozyumu gerçekleştirildi. Sempozyumun ana başlığı ise erişkinlerde aşılama oldu.

Zatürrenin trafik kazalarından 4 kat daha ölümcül olduğunu belirten KLİMİK Erişkin Bağışıklama Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Esin Şenol, grip ve zatürrenin aşı ile önlenebilir iki önemli hastalık olduğunu aktardı, “Ülkemizde maalesef zatürreden ve gripten ölünebileceğine ihtimal verilmiyor. Zatürre trafik kazalarından 4 kat daha ölümcül. Gribin de öldürücü ve farklı seyirleri olabilen bir hastalık olduğu bilinmiyor. Aşı ile ilgili dayanaksız spekülasyonlar nedeni ile ‘‘Bu yılı da atlatayım” şeklinde davranabiliyorlar. Eğer aşılar istenilen düzeyde yapılırsa gripten her yıl ölen 500 bin insanın yüzde 80’i, zatürreden ölen 4 milyon insanın da 3’te biri ölmez” dedi.

“TÜRKİYE’DE AŞILAMA ORANLARI DÜŞÜK”

Habertürk’ün haberine göre Prof. Dr. Esin Şenol, aşılama oranlarının çok düşük olduğunu, risk gruplarında grip aşısının geçen yıl sadece yüzde 5 oranında, zatürre aşısının da yüzde 1, zona aşısının da düşük düzeyde yapıldığını söyledi.

YAKINDA İĞNESİZ AŞILAR KULLANILACAK

KLİMİK Başkanı Prof. Dr. Alpay Azap ise 65 yaş üzeri herkesin her yıl grip ve bir defaya mahsus zona ve zatürre aşılarını yaptırmaları gerektiğini belirtti. Azap, iğneden korktuğu için aşı olamayan çok sayıda insan olduğunu belirterek, iğnesiz, sprey ve bandaj şeklinde aşıların da yakın gelecekte kullanıma gireceğini söyledi.

Anahtar Kelimler:,

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.