HIV’li erkeğin sünneti kadını korumuyor

doktor oneri

Uganda’da yapılan ve İngiliz The Lancet dergisinde yayımlanan araştırma, sünnetli olmanın virüsü kapma riskini azaltabildiğini, ancak HIV taşıyan bir erkeğin sünnetli olmasının kadını HIV’den korumadığını gösterdi.

Bilim adamı Maria Wawer ve ekibi, Uganda’nın Rakai bölgesinde yaşayan 15-49 yaşındaki HIV virüsü taşıyan erkeklerin yarısını araştırma başladığında sünnet ettirirken, diğer yarısının sünnetini 2 yıl sonraya bıraktı.

Sünnet edilen erkeklerin bulunduğu 92 çift ile erkeğin henüz sünnet olmadığı 67 çiftte HIV’in bulaşma oranını araştıran bilim adamları, sünnetin virüsün kadınlara bulaşma riskini azaltmadığını gördü. Bilim adamları, bu nedenle araştırmayı erken bitirdi.

Kenya, Uganda, Güney Afrika’da 2005-2007’de yapılan 3 araştırma, HIV kapmamış erkeklerin virüsü kapma riskinin yüzde 50-60 olduğunu göstermişti.

Araştırmacılar, sünnetin HIV taşımayan erkeklerin virüsü kapması riskini azalttığını, ancak HIV taşıyan ve sünnetli erkeklerin virüsü bulaştırmamak için mutlaka prezervatif kullanması gerektiğini vurguladı.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.