HIV virüsü böyle yayılıyor

Daily Telegraph gazetesinin haberine göre, bilim adamları bu süreci görüntüleyerek, virüsün nasıl yayıldığının öğrenilmesinde önemli bir adım atmış oldu.

Araştırmacılar bu görüntüler sayesinde, virüsün enfekte hücrelerden sağlıklı olanlara, daha önceden bilinmeyen bir yolla transfer edildiğini de gördü.

Bunun araştırmacıların, 25 milyondan fazla kişinin ölümüne neden olan bu virüsle mücadelede aşı bulmasına yardımcı olması ümit ediliyor.

Bu görüntülerin çekilmesi, uzmanların HIV’in bir klonunu yaratması ve mavi ışığa maruz kaldığında yeşil renginde parlayan bir proteini genetik yapısına yerleştirmesiyle sağlandı.

Bu çalışma bilim adamlarına, hücreleri dijital ortamda görmesine ve HIV bulaşmış T hücrelerinin sağlıklı hücrelerle etkileşimini yakalamasına imkan tanıdı.

Bu görüntülerle enfekte hücrenin, içindeki virüsü, diğer sağlıklı hücreye yapıştıktan sonra kurduğu köprü sayesinde geçirdiği saptandı.

HIV’in çoğunlukla tutunduğu bir hücreden onlarca kopya yaratarak özgürce yayıldığı tahmin ediliyordu.

Araştırma sonuçlarının Science dergisinde yayımlandığı belirtildi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.