Hipertansiyon tedavisinde diyet avantajı

Hipertansiyon tedavisinin şekli ve dozu bir takım şartlara göre değişebilir. Örneğin hastanın kilosunda değişiklik olduysa o kiloya göre doz ayarlaması yapılmalıdır. Duygusal durumlara göre iniş çıkış gösteren tansiyon bu dönemin geçmesi ile de değişecektir. Dolayısıyla dozu düşürmek gerekebilir. Benzer şekilde yaz mevsiminde terle beraber tuz kaybedildiği için tansiyonda düşmeyi sık gözleriz. Bu nedenle hipertansiyon hastalarına yaz döneminde ilaçlarında doz ayarlaması yapmak gerekir. 

TANSİYON TEDAVİSİ SÜREKLİLİK GEREKTİRİR

Sonuçta hipertansiyon tedavisi mutlaka tansiyonu takip ederek ve ona göre düzenlenerek yapılması gereken sürekli bir tedavidir. 

Hipertansiyon tedavisi yaşam tarzı ve beslenme şekline göre çok etkilendiği için konunun uzmanları Dietary Approaches to Stop Hypertension (DASH), Türkçe karşılığı “Hipertansiyonu önlemek için diyet yaklaşımları” isimli bir çalışma yapmışlar. Bu diyetin esası diyetteki tuz miktarını, şeker içeriği fazla olan gıdaları, özellikle doymuş yağ olmak üzere tüm yağ içeren gıdaları, kırmızı eti azaltırken, meyve, sebze ağırlıklı, tahıl, balık, kümes hayvanları, az yağlı süt ve süt ürünleri, kuruyemişleri içeren beslenmeyi önermektir. Bu yönü ile biraz Akdeniz diyetini andırır.

DASH DİYETİ KİLO KAYBI DA SAĞLAR

DASH diyetinin en belirgin özelliği günlük alınan sodyum miktarında kısıtlama yapılmasıdır. Bu diyeti uygulayan kişilerde aynı zamanda yağ ve şeker kısıtlamasıyla beraber mutlaka kilo kaybı da gözlenir. DASH diyetinde günlük sodyum miktarı 2,3-1,5gr, potasyum 4,7 gr, kalsiyum 1,25 gr, magnezyum 0,5 gr’dır. Bu mineraller diyetteki meyve, sebzelerin yanı sıra kuruyemiş, kuru baklagillerden sağlanır.

İLAÇ DOZLARININ AZALMASINI SAĞLIYOR

Çalışmaların sonucunda DASH diyeti yüksek tansiyonun takip ve tedavisinde öncelikli olarak önerilecek yöntem şeklinde karşımıza çıkar. Bu diyet sayesinde hipertansiyon gözlenen kişilerin büyük kısmında, sebeplerine bağlı olarak değişen oranda tansiyonlarında normale dönüş ya da ilaç kullananlarda ihtiyaç dozunun azalması görülmüştür.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.