Hiperaktivite teşhis merkezi açıldı

Beyin üzerine geliştirdiği tanı ve deneysel çalışmalarıyla dünya genelinde tanınan Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü emekli öğretim üyesi ve HÜ KOSGEB Teknoloji Geliştirme Merkezi araştırmacılarından Prof. Dr. Sirel Karakaş’ın kurduğu merkez, yüksek teknoloji kullanan sayılı Ar-Ge üssünden biri olmaya hazırlanıyor.

AA muhabirine merkezle ilgili bilgi veren ”Neourmetrika” kurucusu Prof. Dr. Karakaş, beynin çalışması ve görüntüleme teknikleri üzerine uzun yıllardır bir ekiple birlikte çalıştıklarını kaydetti.

DPT desteğiyle yaptıkları son çalışmalarında 130 çocuğun beyin yapısını Manyetik Rezonans (MR) görüntüleme tekniğiyle incelediklerini ve dikkat eksikliği ve hiperaktivite tanısının konulmasında yeni bir yöntem geliştirdiklerini belirten Karakaş, bu çalışmalarının tekniklerin bütünlüğü bakımından dünyada öncü çalışma özelliği taşıdığını söyledi.

Beyin faaliyetlerinin karşılaştırılmasında beynin çeşitli alanlarını faaliyete geçiren görevlerden oluşan ve ”Fonksiyonel Manyetik Rezonans Görüntüleme için TURCONS-4 Beyin Haritalama Bataryası” adı verilen bir görevler bataryasını Gazi Üniversitesi Öğretim üyesi nöroradyolog Prof. Dr. Hakkı Muammer Karakaş ile birlikte geliştirdiklerini bildiren Karakaş, bu bataryanın beyin cerrahisine hazırlanan hastalarda kullanıldığını dile getirdi.

MERKEZ’DE NELER VAR?

Prof. Dr. Karakaş, bilgisayardan uygulanan bu görevler bataryasını kurdukları ”Neurometrika” isimli merkezde uygulamaya girdiğini bildirdi.

Karakaş, merkezde, özellikle dikkat eksikliği ve hiperaktivite tanısının konulmasını sağlayan bu yöntemin dışında, beyinde özellikle nöropsikiyatrist nörolojik hastalıklar arasında yer alan epilepsi, şizofreni, stres bozukluğu, demanz gibi hastalıkların da tam olarak tanı ve tedavisini yapan dünyanın sayılı merkezleri arasında olduklarına işaret etti.

Bu hastalıklarla ilgili görüntülemeden teşhis ve tedaviye uzanan süreçteki tüm tetkikleri yapacak bir merkezin dünyada sayılı olduğunu kaydeden Karakaş, merkezle ilgili şu bilgileri verdi:
”Merkezimizde beyin görüntüleme ve haritalama alanlarında Ar-Ge çalışmaları yürütülüyor. Bu çalışmalar da manyetik rezonans görüntüleme sırasında beyin elektriksel faaliyetinin kaydedilmesi faaliyetlerini kapsıyor. Ayrıca grubumuz tarafından Türkiye’de ilk defa geliştirilen ve görüntülemede kullanılacak görevler bataryası da kullanıma girdi.”

Ar-Ge çalışmalarının beyin görüntüleme alanında kullanılacak donanım geliştirmeyi de kapsadığını ifade eden Karakaş, merkezde özellikle beyin görüntüleme teknikleri üzerine yazılım geliştirildiğini belirtti.

Neurometrika’da elektrofizyoloji laboratuvarı, fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme laboratuvarlarının kurulmasında danışmanlık hizmetlerinin verildiğine işaret eden Karakaş, çocuk ve yetişkinlerin zihinsel fonksiyonlarını da beyin görüntüleme, beyin haritalama ve nöropsikolojik testlerle incelediklerini, böylece teşhis ve tedavi hizmetleri verdiklerini anlattı.

Özellikle beyin görüntüleme ve diğer faaliyetler alanında dünyadaki mevcut gelişmişlik düzeyini çok iyi analiz ettiklerini dile getiren Karakaş, ”Bu nedenle, merkezimizin en iyiler arasında olduğunu biliyoruz. Dünyanın Ar-Ge üssü olmayı hedefliyoruz” dedi.

Prof. Dr. Sirel Karakaş, faaliyetlerinin çoğunda tıp personeli ile ortak çalıştıklarını kaydederek, ”Böylece özellikle beyin faaliyetleriyle ilgili tanı koyma ve tedavinin izlenmesinde hastanın subjektif söylemlerine değil, tamamen bilimsel verilere dayanarak teşhis ve tedavi uygulaması yapılacak” dedi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.