Hiperaktif çocuklara kum torbası yelekler giydiriyorlar

Almanya’da 200 okul, hiperaktif çocukları cezalandırmak için onlara 6 kiloluk kum torbası yelekler giydiriyor. Tartışma yaratan yeleklerin ağırlığı 2 kiloyla 6 kilo arasında değişirken fiyatları da 800 TL civarında.

Hürriyet’in haberine göre bu uygulamayı destekleyenler, yeleklerin, hiperaktif çocukların daha kolay konsantre olmalarını sağladığını ve derslere odaklanmalarına yardımcı olduğunu söylüyor.

Uygulamanın hayata geçtiği Hamburg’daki bir okulun çalışanı “çocukların bu yelekleri giymekten çok hoşlandığını” ileri sürdü.

Psikiyatristler ise bu cezalandırma yöntemini eleştiriyor. Uzmanlar, yeleklerin şiddetli psikiyatrik hastalara giydirilen gömleklere benzediğini savunuyor.

Ağırlığın çocukların vücuduna eşit olarak yerleştirilmiş olsa da uzmanlar bu tip ağırlıkları 30 dakikadan fazla taşımamaları gerektiğini belirtiyor.

UZMANLAR: ÇOCUKLARIN DIŞLANMASINA VE AKRAN ŞİDDETİNE YOL AÇABİLİR!

saglikdanisma tarafından

Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.