Her yıl binlerce insan gripten ölüyor

Atatürk Üniversitesi (A.Ü) Kulak Burun Boğaz (KBB) Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Enver Altaş, gribin dünya genelinde çok çabuk yayılım gösteren, çok çabuk bulaşan ve zaman zaman 10 binlerce insanın ölümüne neden olan bir enfeksiyon hastalığı olduğunu söyledi.

Gribin, yorgunluk, yüksek ateş (39-40 derece), öksürük gibi belirtilerinin ön planda olduğunu ifade eden Prof. Dr. Altaş, ”Grip olan hastalarda, sinüzit, kulak iltihabı, akciğer enfeksiyonları daha sık görülür. Grip hafife alınmamalı ve önemsenmelidir” diye konuştu.

Gripten korunmak için Eylül ve Ekim aylarında aşı yapılması gerektiğini belirten Prof. Dr. Altaş, zamanında yapılmayan grip aşısının vücut direncini iyice düşüreceğini bildirdi.
 
GRİP İLE NEZLE SÜREKLİ KARIŞTIRILIR  
Soğuk algınlığıyla gribin sürekli aynı hastalıkmış gibi düşünüldüğünü kaydeden Prof. Dr. Enver Altaş, şöyle devam etti:

”Soğuk algınlığıyla nezle aynı kullanılır, fakat soğuk algınlığıyla grip farklı şeylerdir. Soğuk algınlığı halsizlik, bitkinliklik, yorgunluk, gözlerde yaşarma, yüksek ateş (37-38 derece) görülür ve genelde bir hafta süren viral bir enfeksiyondur. Grip ise viral bir enfeksiyonun ınfluenza virüsüyle ortaya çıkan ve dünya genelinde yayılım gösterebilen, çok kolay bulaşan, zaman zaman 10 binlerce insanın ölümüne sebep olan bir hastalıktır. Gripte yüksek ateş 39-40 dereceye kadar çıkar. Grip olan hastalarda, kulak iltihabı, sinüzit, akciğer enfeksiyonları sık görülür.”

GRİBE KARŞI KUŞBURNU VE LİMON
Soğuk algınlığı olan hastaların bir hafta istirahat ederek hastalığı atlatabileceğini ifade eden Prof. Dr. Altaş, ”Soğuk algınlığında ve gripte öncelikli olarak hastanın istirahat etmesi gerekir. Soğuk algınlığı olan hasta istirahatle iyileşebilir,fakat grip olan birisine ilaç, sıvı takviyesi ve vitaminler verilir” diye konuştu.

Prof. Dr. Altaş, soğuk algınlığı ve gripten korunmak için bol bol C vitamini tüketilmesi gerektiğini belirterek, ”Gripten korunmak için özellikle kuşburnu, limon tüketilmesini öneriyoruz. Grip olan hastalar mutlaka doktora başvurmalı ve zamanında aşı yaptırmalı” dedi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.