Her yıl 1 milyon kişi intihar ediyor

Dünya Sağlık Örgütü tarafından her yıl Dünya İntiharı Önleme Günü olarak anılan 10 Eylül‘de intihar davranışı ve intiharı önleme konularında farkındalık yaratmak amaçlanıyor.

İntihar girişimlerinin, zorlanma yaratan yaşam koşullarına tepki veren normal kişilerden, ağır ruhsal hastalıkları olanlara kadar geniş bir yelpazede görüldüğünü belirten Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. İpek Sönmez, intihar oranlarının Doğu Akdeniz ve Latin Amerika ülkelerinde düşük, Japonya, Finlandiya, Rusya’da ise yüksek olduğunu söyledi. Sönmez, Türkiye ve KKTC’nin de düşük intihar oranına sahip ülkeler arasında yer aldığını belirtti.

GENÇ YAŞ GRUBUNDAKİ ERKEKLER DAHA ÇOK İNTİHAR EDİYOR

Doç. Sönmez, intihar vakalarının son 45 yılda hızla arttığına dikkat çekti, özellikle 2007’deki global ekonomik gerilemeden sonra ABD ve Avrupa ülkelerinde artışın fazla olduğunu söyledi. Bu dönemde kadınlardaki oranlar stabilken, özellikle genç yaş grubundaki erkeklerde artış saptandı.

İNTİHAR GİRİŞİMİ KADINLARDA, TAMAMLANMIŞ İNTİHAR ERKEKLERDE YÜKSEK

Sönmez, intihar girişim oranlarının kadınlarda, tamamlanmış intihar vakalarının ise erkeklerde yüksek olduğuna vurgu yaptı. Gelişmekte olan ülkelerin gelişmiş ülkelere göre daha fazla risk altında olduğunu kaydeden Doç. Dr. İpek Sönmez, “Genel olarak bir işte çalışıyor olmak intihara karşı koruyucu bir faktördür ve işsizlerde intihar oranı, bir işi olan gruba göre daha yüksektir. Ekonomik kriz zamanlarında ve işsizliğin arttığı dönemlerde intiharlar artmakta, ekonominin iyi olduğu dönemlerde azalma görülmektedir. Ayrıca ateşli silah kullanımının yasalarla sınırlandığı ülkelerde intihar oranları daha düşüktür” dedi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.