“Her aşının yan etkisi vardır”

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Güler Yaylı, risk grubunda yer alan kişilere domuz gribi aşısını yaptırmaları çağrısında bulunarak, ”Domuz gribi de normal bir mevsimsel girip şeklindedir. Nasıl ki grip olmamak için aşı vuruluyorsak, domuz gribi olmamak için de bu aşının vurulması gerektiğini düşünüyorum. Ortada bir salgın var. Bu aşı da salgının önüne geçmek için geliştirildi” dedi.

Aşının yan etkilerinin sonucuna göre daha zararsız olduğunu savunan Prof. Dr. Güler Yaylı, aşıyla ilgili bazı yanlış bilgilerin, bilgi kirliliğine neden olduğunu kaydetti. Yaylı, şunları söyledi:

”Bu aşının yan etkileri, kısa süreliğine ateş, kolda ağrı ve halsizlik. Aşı olursanız bunları yaşayacaksınız ama domuz gribi olursanız ölüm gibi bir sonucu bulunan riskle karşılaşacaksınız. Yüzde birlik bir ölüm riskiniz olacak. Kaldı ki, hiçbir aşı sıfır zararsız değildir. Vurulduğumuz her aşının mutlaka bir yan etkisi vardır. Bu aşının da diğer aşılardan farkı yok. O zaman diğer aşıları da yaptırmayalım…”

KORUNMAK İSTİYORSANIZ AŞI YAPTIRIN
Domuz gribi aşısıyla ilgili spekülasyonların gerçeği yansıtmadığını savunan Yaylı, aşının Sağlık Bakanlığı tarafından onaylandığını ve aşı ile ilgili gerekli testlerin yapıldığını belirtti. Aşı ile ilgili ortaya atılan asılsız iddiaların kafaları karıştırmaması gerektiğini ifade eden Yaylı, kendisinin de vatandaşlara önderlik yapmak için domuz gribi aşısını yaptırdığını bildirdi.

Aşının zorunlu olmadığını belirten Yaylı, ”Bu aşı korunma tedbirleri arasında yer alan bir ilaç. Tabii ki de istemeyenler aşı olmayabilir ama hastalıktan korunmak istiyorsak, aşıyı yaptırmak daha mantıklı” diye konuştu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.