Her 50 ergenden biri “kronik yorgun”

Pediatri uzmanları, yaptıkları son araştırmayla “Kronik Yorgunluk Sendromu”nun artık ergenlik çağındaki her 50 gençten 1’inde görüldüğünü ve 6 aydan uzun bir süre etkisini gösterdiğini ortaya koydu.

Bristol Üniversitesi’nin yönettiği araştırma, “Avon Boylamsal Ebeveynler ve Çocuklar Çalışması”nda yer alan veriler ışığında gerçekleştirildi. Çalışmada, araştırmaya katılan 5 bin 756 katılımcının kendi kendine yanıtladığı sorular kullanıldı.

KIZLARDA DAHA ÇOK GÖRÜLÜYOR

Araştırma sonucunda ergenlik çağındaki kızların, “Kronik Yorgunluk Sendromu”na erkeklere göre neredeyse 2 kat daha çok yakalandığı gözlemlendi. Yine aynı araştırmada fakir ailelere mensup olan çocuklarda, diğerlerine göre “kronik yorgunluk sendromu”nun daha fazla rastlandığı görüldü.

Kronik Yorgunluk Sendromu, 90’lı yıllarda sadece ayrıcalıklı orta sınıfın etkilendiği “sahte” bir hastalık olarak görülüyordu. Ancak günümüzde ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme merkezlerinden alınan veriler incelendiğinde, ülkede yaklaşık 1 milyon kişinin bu sendromdan muzdarip olduğu görülüyor.

BİLİM HENÜZ ÇARE BULAMADI

Çaresi olmayan bu hastalık için genellikle antidepresan, uyku ilaçları ve psikolojik danışmanlık ile tedavi uygulanıyor. Bazı hastalar bu yöntemlere akupunktur ve masajı da ekleyerek durumlarını daha iyi hale getirmeye çalışıyor.

Uzmanlar, Kronik Yorgunluk Sendromu’na sahip olan kişiler yaşam tarzında değişiklik yapmasını, sağlıklı bir diyet uygulamasını ve daha fazla uyumasını öneriyor.

Bu sendroma sahip kişiler sadece kronik bir yorgunlukla mücadele etmiyor.

Uzmanlar, acıya hassasiyet, depresyon, anksiyete, kas ve eklem ağrıları, güçsüzlük, sersemlik ve başağrısı gibi çok sayıda farklı şikayetin de hastalıklar birlikte görüldüğüne dikkat çekiyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.