Her 4 hamilelikten 1’i kürtajla sonlanıyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) kürtaj oranlarıyla ilgili yaptığı çalışmayı yayımladı.

Gutmmacher Enstitüsü ile birlikte yapılan araştırmaya göre her yıl 56 milyon hamilelik sonlandırılıyor.

DSÖ araştırmacıları, bu sayının tahmin edilenden çok daha yüksek olduğunu belirtiyor.

Dünya genelinde yapılan araştırma gelişmiş ülkelerde gebeliğin, az gelişmiş ülkere göre daha çok sonlandırıldığını ortaya koydu.

20 YILDA BÜYÜK DEĞİŞİM

1990-1994 yıllarında da benzer bir araştırma yapan DSÖ yıllık kürtaj sayısını yaklaşık 50 milyon olarak tespit etmişti.

2010-2014 araştırmasında her yıl sonlandırılan hamilelik sayısının 56 milyona yükseldiği sonucuna ulaşıldı.

Aradaki 20 yıllık sürede gelişmemiş ve az gelişmiş ülkelerdeki kürtaj oranlarının değişmediği araştırma sonunda fark edildi.

YASAK OLMASI ENGEL OLUŞTURMUYOR

Dünya Sağlık Örgütü raporunda, kürtajın yasak olduğu ülkelerde de gebelik sonlardırma oranlarının diğer ülkelerden farklı olmadığı belirtildi.

Kürtajın yasaklandığı ülkelerde kadınların daha sağlıksız ve riskli yöntemleri denediği ifade edildi.

“DOĞUM KONTROL YÖNTEMLERİ GELİŞTİRİLMELİ”

Dünya Sağlık Örgütü’nden Doktor Bela Ganatra, “Yüksek kürtaj oranları, doğum kontrol yöntemlerinin geliştirilmeye ihtiyaç duyduğunu gösteriyor” dedi.

Yeni doğum kontrol yöntemlerinin bulunması gerektiğini savunan Dr.Ganatra “Modern korunma yöntemleri geliştirmek, kadınların için hem daha az masraflı hem daha güvenli olacaktır” şeklinde konuştu.

Araştırmada birçok kadının korunma yöntemlerinin yan etkilerinden korktukları için uzak durdukları tespit edildi.

Kaliforniya Üniversitesi’nden Doktor Diana Greene Foster yazdığı makalede, “Bütün sorunlara çare olacak yöntemin henüz bulunmadığını” ve “Doğum kontrol yöntemlerinin geliştirilmesi kadar kadınların da bu yöntemleri kullanmaya teşvik edilmesi gerektiğini” ifade etti.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.