Hepatit B tarihe karışacak

Türkiye’de 3 milyon Hepatit B hastası var. Önümüzdeki 5 yıl içinde kesin tedavi mümkün olabilir. Karaciğere büyük zarar veren Hepatit B virüsü vücut sıvısıyla geçiyor. Virüsten aşı yardımıyla korunulaabiliyor, ilaçlarla da hasta sağlıklı bir yaşam sürebiliyor. Ancak virüs, çoğu hastada vücuttan tamamen atılamıyor.

Son yapılan çalışmalar ise hastalar için umut oldu. Yaklaşık bine yakın hasta üzerinde yapılan çalışmada Hepatit B tedavisinde önemli aşama kaydedildi. Tedavide kullanılacak yeni ilaçlarla virüsün neden olduğu birçok hastalığın önüne geçilebilir.

Kronik Hepatit ilerleyen aşamalarda siroz ve karaciğer kanserine neden olabiliyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.