Hepatit B, en yaygın bulaşıcı hastalık

doktor oneri

Ankara Üniversitesi (AÜ) İbni Sina Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık, viral hepatitlerin Türkiye’de en yaygın görülen bulaşıcı hastalıklardan olduğunu söyledi.

Türkiye’de yaklaşık 4 milyon Hepatit B ve C taşıyıcısı bulunduğunu belirten Prof. Dr. Balık, hastalıkların özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaygın görüldüğünü kaydetti.

Balık, ”Berber ve kuaförlerde sterilize edilmeden kullanılan araç ve gereçler hastalığın yayılmasında önemli etken oluşturuyor. Özellikle erkekler berberde tıraş olurken kullanılan jiletin yeni açılmış ve diğer tıraş malzemelerinin de sterilize edilmiş olmasına dikkat etmeli. Vücuda sterilize edilmemiş aletlerle dövme yaptırılması, küpe ve piercing deliği açtırılması hastalığı kolaylıkla bulaştırabiliyor. Cinsel ilişki sırasında da mutlaka kondom kullanılması gerekiyor” dedi.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.