“Hepatit B AİDS’ten 100 kat bulaşıcı”

Dünyada 350 milyon kişinin Hepatit B virüsü taşıyıcısı olduğunu dile getiren İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Habibe Duman, yılda 50 milyon kişinin bu virüsle temas ettiğini söyledi.

Türkiye’de ise ortalama her yüz kişiden 4-5’nin virüsle temas ettiğini kaydeden Duman, “Hepatit B, AİDS’ten 100 kat daha bulaşıcıdır. Türkiye’de de sık görülen bir virüstür. Önemli olan erken tanımaktır. Eğer erken tanınmazsa ve tedavi edilemezse sinsice ilerler, sonra karaciğer sirozu ve karaciğer kanserine dönüşebilir” dedi.

“BULAŞMA YOLLARININ ÖĞRENİLMEMESİ YAYILMAYI ARTTIRIYOR”

Bulaşma yollarının öğrenilmemesinin hastalığın yayılmasını arttırdığına dikkat çeken Dr. Habibe Duman, ”Deri bütünlüğünün bozulduğu her türlü durum, mikroplu kan ve vücut sıvılarının bedenin iç yüzeyine teması, mikrobu taşıyan kişi ile cinsel ilişkiye girmek, enjektor-ilaç hazırlama gibi malzemelerin ortak paylaşıldığı damar içi ilaç kullanımı, mikrobu taşıyan anneden doğma, infekte kişinin kanı veya açık yarası ile temas etme, virüsün bulaştığı iğnenin batması veya kesici delici alet yaralanması, mikroplu kişinin jilet, ustura, tırnak makası, diş fırçası gibi malzemelerini paylaşma, hemodiyaliz, akupunktur yoluyla hastalık bulaşabilir” dedi.

“SİGARA’DAN SONRA EN ÖNEMLİ 2. KANSEROJEN”

Hepatit B virüsünün erken tanısının önemine vurgu yapan Duman, Dünya Sağlık Örgütü’nün Hepatit B virüsünün “Sigaradan sonra bilinen en önemli 2. Kanserojen” olarak tanımladığını sözlerine ekledi.

Dr. Duman, basit bir kan alma işlemiyle elde edilen serum örneğinden anti-HBs, HBsAg, HBeAg, anti-HBc, anti-HBc IgM, anti-HBe, HBV DNA gibi testlerle tanının konduğunu söyledi

“AŞISI VAR VE ETKİN”

Hepatit B virüsü ile savaşta aşının çok önemli olduğunu belirten Duman, hamlilelerdeki tehlikeye dikkat çekti, “Hepatit B virüsü taşıyan gebelerin yüzde 90’ından fazlasında bebeğe virüs bulaşır. 1998 yılında başlanan üniversal hepatit B aşılaması ile tüm yenidoğanlara doğumu takiben ilk saatlerde Hepatit B aşısı uygulanmaktadır” dedi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.