Hayvanlara kullanılan antibiyotik insanları tehdit ediyor

İngiliz bilim insanları, tarım ve hayvancılıkta yoğun olarak kullanılan antibiyotiklerin, insan sağlığı için ciddi tehdit oluşturduğunu bildirdi.

İngiliz hükümetinin oluşturduğu çalışma grubunun yayımladığı raporda, antibiyotiklerin tarımda enfeksiyonlarla mücadelenin yanı sıra çoğunlukla sağlıklı hayvanların hızla büyümesi için kullanıldığına dikkat çekildi.

Antibiyotiklerin bu şekilde tarım ve hayvancılıkta aşırı derecede kullanılması nedeniyle, bazı enfeksiyonların tedavisinin artık mümkün olmamaya başladığı ifade edilen raporda, bu durumun da insan sağlığı için ciddi tehdit oluşturduğu bildirildi.

Mevcut rakamlardan yola çıkıldığında, antibiyotik tüketiminin 2030 yılında yüzde 67 oranında artması bekleniyor. Hayvanlarda kilo başına antibiyotik kullanımı İngiltere’de 50 miligramın biraz üstündeyken, ABD’de yaklaşık 200, Kıbrıs’ta ise en az 400 miligram.

Sadece ABD’de, her yıl hayvanlar için 8 bin 900 ton, insanlar için 3 bin 400 ton antibiyotik kullanılıyor.

HER YIL 10 MİLYON İNSAN ÖLEBİLİR

Çalışma grubunun başkanı ve ekonomi uzmanı Jim O’Neill, zirai amaçlı antibiyotik kullanımıyla ilgili rakamları “sarsıcı” olarak nitelendirdi.

O’Neill, 2050’ye kadar her yıl 10 milyon insanın ilaçlara dirençli enfeksiyonlardan yaşamını yitireceği öngörüsünü dile getirdi.

HAYVANLARIN HIZLA BÜYÜMESİ İÇİN KULLANIMI YASAKLANDI ANCAK…

Çiftlik hayvanlarında kilo başına kullanılan antibiyotik miktarının 50 miligrama düşürülmesinin hedeflendiğini, bu hedefe, hali hazırda Danimarka’nın ulaştığını vurgulayan O’Neill, çiftçilerin büyük bölümünün antibiyotik kullanımını azaltmaları halinde fiyatların artmasından ve iş yapamayacak duruma gelmekten endişe ettiğini aktardı. O’Neill, uzun vadede pazar paylaşımının sürdürülebileceğini söyledi.

Avrupa Birliği, 2006 yılında antibiyotiklerin hayvancılıkta büyütme amacıyla kullanılmasını yasaklamıştı.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.