‘Hayata Tutunma Öyküleri’ni anlattılar

Hematolojik Onkoloji Derneği tarafından düzenlenen “Hayata Tutunma Öyküleri” yarışmasına katılan hikayeler okuyucuyla buluştu. Öyküler, Prof. Dr. Cengiz Yakıncı’nın editörlüğünde kitaplaştırıldı ve raflardaki yerini aldı.

Prof. Dr. Cengiz Yakıncı, Prof. Dr. Fevzi Altuntaş, Doç. Dr. H. İsmail Sarı ve Prof. Dr. Hasan Kavruk tarafından yayına hazırlanan ve kansere farklı bir acıdan bakmayı amaçlayan kitapta, kanseri yaşayanların veya hastalıkla mücadeleye tanık olanların duyguları, acıları ve umutları anlatılıyor.

“ZAFERLER ÖNCE BEYİNDE KAZANILIR”

Kanser yolculuğundaki en önemli iki gücün umudu kaybetmemek ve hayata sıkıca tutunmak olduğuna vurgu yapılan kitapta, “Zaferlerin önce beyinde kazanıldığının bilincindeyiz. Umudumuzu kaybetmeden, inançla ve hayata pozitif bakmayı öğrenerek devam ettirmeliyiz, başkahramanı olduğumuz yaşam öykümüzü” ifedelerine yer veriliyor.

Akademisyen Tıp Kitabevi tarafından yayınlanan ve 286 sayfa olan Hayata Tutunma Öyküleri kitabında, kanser tanısıyla gelişen psikoloji ve ardından gelen mücadelenin insan ruhunda yarattığı etki ise şu sözlerle anlatılıyor:

“Kanser süreci duygu fırtınaları arasında gelgitler yaşatır insana. Üzüntüyü kızgınlık; kızgınlığı çaresizlik; çaresizliği yalnızlık; yalnızlığı korku takip eder. Başlangıçta “Belki yanlış teşhistir…” umuduyla beklediğiniz anlar, “Neden ben?” isyanına bırakır kendini. Ama eninde sonunda “Hayata tutunmanın öyküsü” keşfedilir, kanser hastası ve yakınları tarafından.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.