Hayalet eklem ağrısına “artırılmış gerçeklik” çözümü

Uzuv kaybı sonrası oluşan “hayalet eklem ağrıları“, kronik bir hale gelmekle birlikte tedavi edilmesi zor rahatsızlıklar olarak biliniyor. 

Bu ağrılar, elektrikli sinir tedavisi, anestetikler, akupunktur, meditasyon ve cerrahi müdahalelerle gibi yöntemlerle tedavi edilse de bazı hastalarda herhangi bir iyileşme belirtisi görülmüyor. 

İsveç’te Chalmers Teknoloji Üniversitesi‘nde görev yapan Dr. Max Ortiz Catalan’ın bu konudaki son araştırması The Lancet dergisinde yayınlandı. 

Çalışmada kaslardan, kaybedilen uzva giden elektrik sinyalleri miyoelektrik sensörlerle tespit edildi ve bir ekrana yansıtıldı. Ekrandaki görüntüde gerçekten farklı olarak hastanın kaybettiği uzvu da yer aldı. Böylece hastanın düşündüğü ancak uzuv kaybı nedeniyle gerçekleştiremediği hareketler, artırılmış gerçeklik teknolojisi kullanılarak ekrana yansıtıldı.

Bu testler, 14 hasta üzerinde 6 hafta boyunca 12 seansta gerçekleştirildi. 

Araştırmayı gerçekleştiren Dr. Catalan, çalışma için birbirinden farklı durumdaki ve diğer tedavileri yanıt vermeyen kronik hastaları seçtiklerini belirtti. 

Çalışmada beklenenden de umut verici sonuçlar elde edildi. Testler sonucunda deneklerin ağrılarının yaklaşık yarı yarıya azalarak, günlük hayatlarını sekteye uğratmayacak seviyeye gerilediği görüldü. 

Daha önce ilaçla tedaviye başlayan iki hasta ise “artırılmış gerçeklik” tedavisi sonrası dozlarını sırasıyla yüzde 31 ve yüzde 81 düşürmeyi başardı. 

KATILIMCI GRUBU GENİŞLEYECEK

Araştırmayı genişletmeyi planladığını ve bu kez bacağını kaybeden insanları da çalışma grubuna ekleyeceğini söyleyen Dr. Ortiz Catalan, bir sonraki katılımcı grubunda 30’dan fazla hasta üzerinde çalışma yapmayı planlıyor. 

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.