Havuz enfeksiyonlarından korunmak için…

doktor oneri

Amerikan Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hilda Çerçi Özkan, kendinizi ve çocuklarınızı havuzlardan bulaşabilecek hastalıklardan korumak için alınabilecek önlemleri açıkladı.

Criptosporidyum, Giardia, E. Coli ve Şigella gibi dışkı yolu ile bulaşabilen ve ateşli ishallere yol açan mikroplar, havuz suyunu yutma sonucu enfeksiyon hastalıklarına neden olabiliyor.

Klorlama sonucu mikroorganizmaların büyük bir kısmı yok edilebilmekle birlikte, Criptosporidyum’lar klora dirençlidir. Ayrıca klorun mikroorganizmaları yok edebilmesi için belirli bir zaman geçmesi gerekir.

HAVUZ ENFEKSİYONLARINDAN KORUNMA ÖNERİLERİ
Tüm bu nedenlerle kendinizi ve çocuklarınızı havuzdan bulaşabilecek hastalıklardan korumak için bazı önemli tedbirleri titizlikle uygulamanız ve başkalarının da uyguladığına dikkat etmeniz gerekir.

Çocuğunuz veya kendiniz ishalli iken havuza girmeyin.
Havuzda su yutmamaya veya ağzınıza su almamaya dikkat edin.
Yüzmeden önce duş alın ve tuvalete gittikten sonra mutlaka ellerinizi yıkayın.
Çocuklarınızı belli aralıklarla tuvalete götürün.
Çocuğunuzun altını tuvalette değil havuz başında değiştirin.
Çocuğunuzun altını sabunlu su ile yıkayın.
6 yaşının altındaki çocuklarınızı havuza sokmamaya özen gösterin.
Çocuğunuz havuzda titremeye başlarsa dışarı çıkarıp kurulayın.
On dakika ile başlayarak alıştıra alıştıra suya sokun.
Küçük bebeklerinizi 30 dakikadan fazla suda tutmayın.
Çocuğunuzda deri şikayetleri varsa klorun zarar verip vermeyeceğini doktorunuza danışın. Çocuğunuz hastaysa yüzmeye götürmeyin.

HAVUZ SUYUNUN TEMİZLİĞİNDEN EMİN OLUN
Temiz bir havuz suyunda havuzun dibi net bir şekilde görünmelidir.
Havuz kenarındaki taşlar yapışkan veya kaygan olmamalıdır.
İyi klorlanmış bir suyun az bir kokusu olur. Aşırı kimyasal kokusu sorun olabileceğini gösterir. Havuz pompaları ve filitre sistemleri çalışıyorsa ses yaparlar bu sesi muhakkak duymanız gerekir.
Havuz görevlilerinden iki günde bir pH ve klor seviyesinin kontrol edilip edilmediğini ve son tespit edilen değerleri öğrenebilirsiniz. (Normal pH: 7.2-7.8, normal klor:1-2 partikül/1 milyon olmalıdır)saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.