Havalimanında termal kameralarla incelenecek

doktor oneri

Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü Karantina Daire Başkanı Ahmet Zeki Hürdoğan, virüse karşı alınacak önlemlerin belirlenmesi amacıyla Atatürk Havalimanı’ndaki kurum ve kuruluş yetkilileriyle toplantı yaptı.

Hürdoğan, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütünün yaptığı toplantıdan sonra alarm durumunun 3’ten 4’e çıkarıldığını anımsatarak, bu derecelendirmeye göre tedbirleri artırdıklarını söyledi.

Türkiye’nin, hastalığın çıktığı bölgeye uzak olduğunu ve hastalığın en çok görüldüğü Meksika’ya da doğrudan uçak seferlerinin bulunmadığını belirten Hürdoğan, yolcuların İspanya, Portekiz, Fransa ve ABD üzerinden gelmelerinin gerektiğini ifade etti.

Denetimlerde aktif uygulamaya geçtiklerini kaydeden Hürdoğan, gelen uçaklara çıkan bir doktor ve 2 sağlık görevlisinden oluşan ekibin yolcuları gözlediğini bildirdi.

Bugün yapılan toplantıda, kamu kurum ve kuruluşlarının, yapılacak çalışmalara nasıl katkı sağlayacaklarını ve kendilerinden istenilen konuları görüştüklerini anlatan Hürdoğan, Atatürk Havalimanı’na, risk açısından değerlendirmede önem verildiğini söyledi.

Hürdoğan, kısa bir süre içerisinde Atatürk Havalimanı’na termal kamera konulacağını, riskli bölgelerden kişilerin ateşlerinin ölçülmesinin sağlanacağını kaydetti. Ayrıca, ateş ölçerle kulaktan ateş ölçümünün de yapılacağını belirten Hürdoğan, ateş ölçmedeki en büyük kriterin 38,5 derecenin üzerindeki ateşler olduğunu bildirdi.

Hürdoğan, ateşi görülen kişilerin tecrit edileceğini ve 112 ambülansı ile anlaşmalı hastanelere gönderilerek intaniye servisinde gerekli tetkik ve incelemelerinin yapılacağını ifade etti.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.